Anadolu Sağlık-Sen: “Popülist Hizmetlerle Sağlıkçıların Gazını Alıyorlar!”

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, siyaseti arkasına alarak hormonlu büyüyen yetkili sendikanın şimdiki amacının popülist hizmet ifadeleriyle sağlık çalışanlarının gazını almaya çalıştığını aktardı.

Necip Taşkın, 12 senedir yetkili sendikanın sağlık çalışanlarının enflasyon karşısında ezilmesine göz yumduğunu ve memurun tahmini enflasyona köle edildiğini söyledi.

2024 yılı enflasyon beklentisinin %33’den %36’ya yükseldiğini, fakat 2024 yılı ilk 6 ay %15, ikinci 6 ay %10, toplam da %25 zam; 2025 yılı ilk 6 ay %6, ikinci 6 ay %5, toplam da %11 zam verildiğini, kazanım dediklerinin kamu işverenine boyun eğmek ve memuru enflasyona ezdirmek olduğunu dile getiren Taşkın, kazanımın adının reelde sefalet ve yoksulluk olduğunu vurguladı.

Hizmet anlayışları “gaz alma hizmeti”

Genel Başkan Taşkın, yetkili sendikanın, kamu memur sendikacılığını siyasal sendikacılığa çevirdiğini, sendikacılığı getirdiği noktanın ise kamu çalışanlarının sendikalara güvensizlik oluşturduğunu ifade ederken, yetkili sendikanın seviyesini toplu sözleşme görüşmelerinde gördüklerini ve toplu sözleşme masasında kabul ettiremediklerini “yeni projeler” olarak çalışanlara duyurduklarını, bunların hizmet anlayışlarının ise “gaz alma hizmeti” olduğunun altını çizerek şu açıklamalarda bulundu;

“Kazanım” yutturmacasının için boş!

“Yetkili sendika, 12 yılda memur ve memur emeklilerinin sefaletine ve yoksulluğuna neden oldu. Kazanım diye yutturmaya kalktıkları toplu sözleşmeden başarısızlıkla kalktılar. Kazanım uydurmacasının içinde ne yazık ki refah payı, enflasyon farkının aylık olarak maaşa yansıtılması, 8077 TL’lık seyyanen zammın kök maaşa yansıtılarak emekli maaşlarına eklenmesi, Bayram ikramiyesi, vergi diliminin yükseltilmesi, vergi oranının %15’te sabitlenmesi ve söz verilen kira yardımı ve büyükşehir tazminatı yok. Yemek yardımı, Aile ve Çocuk Yardımı Ödeneği, Doğum, ölüm ve evlenme yardımı gibi sosyal yardımların günümüzün ekonomik koşullarına göre artırılması sağlanamadı. Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların memur kadrolarına geçirilmeleri sağlanmadı. 3600 ek göstergeden herkesin yararlandırılması için bir düzenleme yapılmadı. 7. Dönem Toplu Sözleşme de alın terinin karşılığı alınamamış ve reel artış sağlanamamıştır. Gelir dağılımında adalet sağlanamadığı için memurlar yoksullaşmaktadır. Halbuki adil ve hakkaniyetli bir ücret sistemine geçilmeli ve az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması sağlanmalıdır. Enflasyona ezdirilmeyecek bir artış yapılmalıdır. Yetkili sendika bunların hiçbirini sağlayamadı. Sağlık çalışanlarının sorunlarını görmezden gelen yetkili sendika, şiddete, kreş mağduriyetine, 3+1 ayrımcılığına çözüm üretemedi. Otelcilik ve taksicilik anlayışı sağlık çalışanlarında karşılık bulur mu bilinmez ama sendikacılığın geldiği nokta ortadadır!

Baskı ve haksızlıklar, karanlığa yol gösteren Deniz Feneri gibiymiş!

Sağlık teşkilatlarında çalışma barışını bozan, niteliksiz kişilerin idareci olmalarına referans olan, kendilerinden olanların rahat yerlerde çalışmasına, döner sermayeden fazla ek gelir sağlanmasına, haksızlıklara göz yumarak gelinen nokta mı karanlığa yol gösterici olacak? Temel değerlerinizin özünde haksızlık mı var ki, çalışanların üyesi olduğu sendikalardan istifa etmeleri için idareciler eliyle baskı ve mobbing yapılıyor? Sağlık çalışanları size hakkını helal ediyor mu? İş bilmeyen, tecrübesiz ve liyakatsiz, siyasi ve sendika torpilli bazı sözleşmeli idarecilerin çalışma barışını bozduğundan herhalde habersizsiniz! Yetkili sendika olarak, otelcilikle, taksicilikle övüne durun, sağlık çalışanları yoksullaştığına ve uğradığı haksızlığa bakıyor. Riskli-risksiz Birim ayrımcılığına, aldığı teşvike, Giyim Yardımı Ödeneği adı altında aldığı paranın yetersiz olduğuna bakıyor. 112 Acil Servis çalışanları yaşadıkları sıkıntıları görüyor ama siz göremiyorsunuz. Yataklı Tedavi Kurumlarında acil servis, yoğun bakım, ameliyathane vs. birimlerde gece gündüz emek verip alın teri dökenler aldığı ücrete bakıyor. Sağlık çalışanlarının branşlaşmasını sağlayamayan yetkili sendikanın günü birlik sloganvari popülist söylemleriyle karın doymadığını biliyorlar. Yüksek lisans yapan sağlık çalışanları maaşında bir karşılığının olmadığına bakıyor. Sağlık çalışanları öncelikle ekonomik açıdan kendilerini rahatlatacak, bütçelerindeki deliği kapatacak çözüm yollarına bakıyorlar. Sahayı biraz gezin, araştırın, sağlık çalışanlarının öncelikli ihtiyaçlarını tespit edin. Sağlık çalışanlarının sorunlarını gören ve çözüm önerileri üreten sizin tepeden baktığınız sendikalardır.”

Exit mobile version