AB Gereksiz Antibiyotik Kullanımıyla Mücadelede Zorlanıyor

Avrupa Birliği (AB) gereksiz antibiyotik kullanımıyla mücadelede koyduğu hedefe yaklaşmakta zorlanıyor.

Avrupa’da her sene 35 binden fazla kişi gereksiz antibiyotik kullanımına bağlı antimikrobiyal dirençli enfeksiyonlar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Antibiyotik kullanımı sınırlanmadığı müddetçe bu eğilimin artarak devam etmesinden ve can kaybı sayısının yükselmesinden endişe ediliyor.

Genellikle son bakım olarak kullanılan bir antibiyotik olan “karbapenem”lere dirençli “Klebsiella pneumoniae” vakalarındaki artış dikkati çekiyor. Bu tür enfeksiyonların insan sağlığı üzerinde, grip, tüberküloz ve Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu’na (AIDS) yol açan İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’ne (HIV) benzer etkisi bulunuyor.

AB, 13 Haziran’da giderek büyüyen bu halk sağlığı sorununu çözmek amacıyla, “2030 itibarıyla antibiyotik kullanımını yüzde 20 oranında azaltma” hedefini ortaya koydu.

“3 senede yüzde 2,5’lik azalma”

AB’nin sağlık kuruluşu Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin (ECDC) 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalığı Günü nedeniyle paylaştığı verilere göre, Avrupa ülkeleri bu hedefi tutturma yolunda henüz kayda değer yol kat etmedi. 2019 ile 2022 arasında antibiyotik kullanımı ancak ortalama yüzde 2,5 oranına düşürülebildi.

AB’nin hedeflerine rağmen Bulgaristan’da 2022’de antibiyotik kullanımı yüzde 22, Malta’da yüzde 15, Litvanya’da yüzde 13, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yüzde 11 arttı. Bununla birlikte, Finlandiya’nın yüzde 14,9 ve Lüksemburg’un yüzde 9,9 düşüşlerle 2030 hedeflerini tutturma yolunda olduğu görüldü. Almanya verilerini paylaşmazken, Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkelerde AB ortalamasına yakın seviyede değişimler gözlendi.

“En çok antibiyotik Malta’da kullanılıyor”

Avrupa Birliği’nin mart ayında 27 üye ülkede yaptırdığı “Eurobarometer” adlı anketine göre, en çok antibiyotik Malta’da (yüzde 42) kullanılırken en az Almanya’da (yüzde 15) kullanılıyor. Fransa’da antibiyotik kullanım oranı yüzde 28 civarında seyrederken, AB ortalaması yüzde 23 olarak tespit edildi.

Avrupa’da vatandaşların sadece yüzde 50’si antibiyotiklerin virüsleri öldürmediğini bildiğini söylerken, yüzde 39’u aksi yönde görüş bildirdi, yüzde 11’i konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığınıbelirtti. (Kaynak: AA)

Exit mobile version