Sağlık Makaleleri

Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının sağlığa sayısız faydaları vardır. Enflamasyonu azalttığı, yaşa bağlı bilişsel düşüşle mücadele ettiği ve kan kolesterolünü düşürdüğü gösterilmiştir. Zeytinyağında bulunan oleik asidin de bazı kanser türlerine karşı etkili olduğuna inanılıyor. Ancak, tüm bu faydaların farkında değiliz. Doğanın bir mucize olarak sunduğu ürün yeri geldiğinde sofralarımızda yeri geldiğinde cildimiz üzerinde mucizesini gösterebilmektedir. Peki, Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

zeytin yağı faydaları nelerdir?

Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı, vücut için birçok faydası olan mükemmel bir tekli doymamış yağ asitleri kaynağıdır. Enflamasyonu azaltır, hücreleri serbest radikal hasarından korur ve bilişsel işlevleri artırır. Ayrıca ağrı reseptörlerini inhibe eder ve yeni sinir hücrelerinin yenilenmesini uyarır. Bu özellikler, romatoid artrit, kronik sinir ağrısı ve diğer bozuklukların fiziksel semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zeytinyağı felç riskini de azaltır. Araştırmalar, zeytinyağı açısından zengin bir diyetin inmeyi önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Zeytinyağında birincil yağ asidi olan oleik asit, yaklaşık yüzde yetmiş sekiz tekli doymamış yağdır. Kan pıhtılarını azaltır ve felçlerin önlenmesine yardımcı olur.

zeytin yağı faydaları nelerdir?

Yaşa bağlı bilişsel gerileme ile savaşır

Zeytinyağı uzun zamandır insan sağlığına faydalarıyla biliniyor ve son araştırmalar yaşa bağlı bilişsel gerileme riskini azaltabileceğini gösteriyor. Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı hastalıklarla savaşan bir tür antioksidan olan yüksek düzeyde polifenol içerir. Çalışma, Temple Üniversitesi’ndeki Alzheimer Merkezi müdürü Dr. Domenico Pratico tarafından yürütüldü.

Çalışma, zeytinyağı alan farelerin, almayan farelere göre öğrenme ve hafıza testlerinde daha iyi performans gösterdiğini buldu. Zeytinyağının ayrıca hücrelerde hücresel atıkların temizlenmesine yardımcı olan bir süreç olan otofajiyi aktive ettiği de gösterildi.

zeytin yağı faydaları nelerdir?

Kan kolesterol seviyelerini düşürür

Zeytinyağı, kalp hastalığı ve diğer kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. LDL, kan damarlarında birikebilen bir kolesterol şeklidir. Tehlikeli seviyelere ulaştığında ateroskleroz, kan pıhtıları ve kalp krizlerine neden olabilir. Zeytinyağını bir yağ kaynağı olarak kullanmak, hem glikoz hem de kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Her yıl yaklaşık 17.5 milyon insan kardiyovasküler hastalıklardan ölmektedir. En yaygın neden kalp hastalığıdır.

Zeytinyağı tekli doymamış yağlar açısından zengindir. Bu yağlar, LDL seviyelerini düşürürken HDL seviyelerini arttırır. Bu iyi yağlar sağlığımız için çok önemlidir, ancak fazlası tehlikeli olabilir. Bu tür yağın çok fazla kullanılması sizi kalp hastalığı ve kalp krizi riskine sokabilir.

zeytin yağı faydaları nelerdir?

Bazı kanserlere karşı korur

Zeytinyağı, tümör hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önleyerek belirli kanserlere karşı koruma sağlayabilir. Bu, hidroksitirosol adı verilen bir kimyasaldan kaynaklanıyor olabilir. Bu kimyasal güçlü bir antioksidandır ve diğer birçok sağlık yararına sahiptir. Zeytinyağı, meme ve prostat kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanserlerin önlenmesinde yardımcı olabilir.

Çalışmalar, zeytinyağının kolon, meme, yumurtalık ve prostat kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, kesin mekanizma bilinmemektedir, ancak zeytinyağında bulunan antioksidanların ve MUFA’ların belirli kanser türlerine karşı koruduğu düşünülmektedir.

zeytin yağı faydaları nelerdir?

Saç büyümesini teşvik eder

Zeytinyağı mükemmel bir nemlendiricidir ve saçın uzamasına yardımcı olabilir. Saçı yumuşatır ve şekillendirir, ayrıca parlaklık katar. Saç derisine ve saç köklerine de uygulanabilir. Zeytinyağı uygulamak için saç derisine ve saça masaj yapın. Zeytinyağını saçınızda en az 15 dakika bekletin, ardından sıcak su ile durulayın. Zeytinyağını fırçalamak için geniş dişli bir tarak da kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı, zararlı kimyasalların saç büyümesi üzerindeki etkilerini tersine çevirmek de dahil olmak üzere bir dizi personel sağlık yararına sahiptir. Ayrıca saç dökülmesine neden olan kepek etkilerini de tersine çevirir. Ayrıca saç köklerini güçlendirir. Zeytinyağı da pahalı saç ürünlerine ucuz, doğal bir alternatiftir.

zeytin yağı faydaları nelerdir?

Aşırı sebum birikimini azaltır

Zeytinyağı cildinizi temizlemek için harika bir bileşendir ve ayrıca yaşlanma karşıtı özellikler de dahil olmak üzere başka faydaları da vardır. Cildi nemlendirmeye ve hücresel yenilenmeyi desteklemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca kırışıklıkları ve sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir. Zeytinyağı ayrıca, yüzü temizlemek için kullanmak için mükemmel bir bileşen yapan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Zeytinyağı ayrıca cilt tonunu ve dokusunu iyileştirebilir ve kuru ve hassas ciltler için etkili bir tedavidir.

Aşırı yıkama da aşırı sebum oluşumuna katkıda bulunabilir. Günlük şampuanlama, saç derisini doğal yağlarından arındırır ve yağ bezlerinin aşırı miktarda sebum üretmesine neden olur. Bu döngü zamanla daha da kötüleşir, bu nedenle her hafta kullandığınız şampuan miktarını sınırlamak önemlidir. İdeal olarak, haftada iki veya üç kez yeterli olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu