MevzuatPersonel Maaşları

Yüzde 40 Zam Gelirse 4/D Sürekli İşçi Maaşı Ne Kadar Olur?

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren ‘2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, zam müzakerelerinin durumunu açıklayarak, hükümetin ilk altı ayda yüzde 40 zam teklif ettiğini ve aylık temel 12 bin lira teklif ettiğini söyledi. Ayrıca Atalay, işgücü talebinin yüzde
45 arttığını, taban ücretin 15 bin lira olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca Atalay, “Bize 2 hafta önce taban ücret 11 bin 500 lira verdikleri ücreti yüzde 30 ifade ettiler. Biz bunları kabul edemeyeceğimizi geçtiğimiz hafta perşembe kamuoyuna açıkladık. Bugün Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu’nu topladık. HAK-İş de kendi koordinasyon kurulunu topladı. Saat 14.30 civarında da bakanlık bize randevu verdi. Sayın Bakan, ‘İşveren Sendikası’nın verdiği teklifi ben, 12 bin düşük ücrete çekiyorum. Yukarıdaki ücreti de yüzde 40’a getiriyorum’ ifadesini kullandı. Bu gelişme kötü değil iyi bir gelişme. Ama bunu kabul etmeyeceğimizi ifade ettik. Bayramdan sonra yeni bir durum değerlendirmesi yapacaklarını umut ediyoruz. Görüşmeler devam ediyor. Bugün gelinen nokta küçümsenecek bir nokta değil. Ama bunun üstüne çıkılması gerektiğini ifade ettik. Bizim teklifimiz ile arasında bir fark var, onun kapatılmasını bekliyoruz. Bu teklif yeterli değil” diye konuştu.

Peki, kamu işçileri için masadan yüzde 40 zam ile kalkılırsa 4/D sürekli işçi maaşı ne kadar olacak?

‘2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ kapsamında yüzde 40 zam verilmesi halinde kamuda görev yapan 4/D sürekli işçi maaşını Mutemet Sedat Atlas sosyal medya aracılığıyla paylaştı. Buna göre, taban brüt 12.000 TL, yüzde 40 zamlı en düşük 4/D sürekli işçi yevmiyesi 560,00 TL, taban brüt 12.000 TL, yüzde 40 zamlı en yüksek 4/D sürekli işçi yevmiyesi 945,17 TL olacak. En düşük ortalama aylık 21.611,07 TL, en yüksek ortalama aylık ise, 32.162,67 TL olacak.

kamu i̇şçileri yüzde 40 zam alırsa maaşları ne kadar olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu