featured

YÖK Üniversiteye Başlayacak 35 Yaşın Üstündeki Kadınlar İçin “Ek Kontenjan” Açmaya Hazırlanıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversiteye başlayacak olan yeni lise mezunu gençlerin hakkına zarar gelmeyecek biçimde 35 yaşını geçmiş kadınların da yükseköğretime girebileceği bir kontenjan çalışması içerisinde bulunduklarını açıkladı.

thumbs b c a28b009a1976f7b5612d2b4fd7aa5c89

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada “Kadınlarımıza yükseköğretimde yeni bir kapı açıyoruz, 35 yaş üzerindeki kadınlarımız için ön lisans ve lisans programlarında ek kontenjan tanımlayacağız” ifadeleri üzerine Özvar, yükseköğretimde özellikle Türk kadınlarının ön planda bulunmalarını, yalnızca öğrenci vasfında değil bilim insanı olarak da yer almaları konusunda oldukça önem gösterdiklerini vurguladı.

Önceki yıllarda yükseköğretim seviyesine ulaşma konusunda bir takım engellerle karşılaşan ya da okumak istediği, başarılı olduğu halde imkansızlık veya gerekli şartların oluşamaması nedeniyle yükseköğretime erişemeyen, üniversiteye gidemeyen 35 yaş ve üzeri kadınların yükseköğretime katılmaları adına yeni bir proje başlattıklarından bahseden YÖK Başkanı Özvar, “35 yaş üstü kadınlarımız için diğer öğrencilerimizin gireceği kontenjanları kullanmadan yani yeni üniversiteye girecek veya tekrar üniversiteye girecek lise, mezunlarının hakkına halel getirmeden onların da ayrı bir kulvarda yüksek öğretime katılabileceği şekilde bir kontenjan çalışması yapıyoruz. Bu vesileyle inşallah üniversite sınavına girecek 35 yaş üstü Türk kadınları, kendileri için eğer sınavı elbette başarabildikleri takdirde arzu ettikleri puanları alabildikleri takdirde üniversitelere girebileceğini şimdiden duyurmak isterim.” dedi.

YÖK Üniversiteye Başlayacak 35 Yaşın Üstündeki Kadınlar İçin “Ek Kontenjan” Açmaya Hazırlanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir