Mevzuat

Yeni Atanan Sağlık Çalışanı Yolluk Ücreti Alabilir mi?

Sağlık Bakanlığı, 28 Kasım tarihinde Resmi Gazete‘de yayımladığı ilanda 11 bin 317 sürekli işçi, 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve bin 183 sözleşmeli personel alımı yapmak üzere toplam 42 bin 500 işçi ve personel alımı yapacağını belirtmişti.

30 Kasım – 5 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen KPSS-2022/11 sınavı sonucunda, Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlandı ve bu konuda Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca duyuru yayımlandı. Ayrıca, ataması yapılan sözleşmeli sağlık personellerinin görevlerine başladıkları ve zimmete düşme işlemlerinin başladığı öğrenildi.

yeni atanan sağlık çalışanı yolluk ücreti alabilir mi?

Yeni Atanan Sağlık Çalışanı Yolluk Ücreti Alabilir mi?

Sağlık çalışanı yolluk ücreti (harcırah), memurlar ve hizmetliler için geçici veya sürekli olarak başka bir yere görevlendirilmeleri durumunda ortaya çıkabilecek ek masrafların karşılanması amacıyla yapılan bir ödemedir. Bu ödeme, memurun asıl görevli olduğu yerden farklı bir yere naklen atanması veya yeni bir görev yerine taşınması gibi durumlarda yapılır. Yolluk ücreti, memurlar ve hizmetlilerin görevlendirilen yerlerde veya taşınacakları yeni yerlerde oluşabilecek ek masrafların karşılanmasını sağlar.

Devlet memurlarının naklen atanmaları sırasında yolluk ücreti ödenir. Ancak, bu ödeme ilk defa atanmış kişiler için yapılmaz. İlk defa atanan kişiler henüz görevlerine başlamadıklarından dolayı kamu görevlisi sıfatını henüz elde etmemişlerdir. Bu nedenle, ilk defa atanan sağlık personeli, Harcırah Kanunu hükümlerine tabi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu