Trabzon'da Yeni Açılacak Tüp Bebek Merkezi Çiftleri Sevindirdi

Trabzon’da Yeni Açılacak Tüp Bebek Merkezi Çiftleri Sevindirdi

Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin, Sağlık Bakanlığı bünyesinde açılacak olan yeni Tüp Bebek Merkezi’nin tüm Karadeniz halkına hizmet vereceğini söyledi.

Bölgede kamuya ait merkez olma özelliğine sahip merkezin üç yıllık çalışmanın sonucu olduğunu vurgulayan Tekin, “Bakanlıkla ruhsat alınmasına dair pek çok çalışma gerçekleştirdik. Merkeze gerekli laboratuvarların kurulmasından sonra ruhsatımızı aldık. Yarın itibarıyla hastalarımıza hizmet vermeye başlayacağız.” şeklinde müjdeyi verdi.

Tüp bebek tedavisinin oldukça önemli bir tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Tekin daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ülkemizde de büyük bir çoğunluğu özel hastane ve merkezlerde gerçekleştirilen tüp bebek tedavisi oldukça pahalı bir tedavidir ve biliyoruz ki her zaman ilk denemede gebelik şansı olmuyor ve hastaları ciddi bir mali yük bekliyor. Biz kamuda özellikle ekonomik imkanları kısıtlı ve bu imkana ulaşamayan çiftlerimize tedavi hizmetini sunmayı amaçlıyoruz.”

Tecrübeli bir ekiple çalıştığını da es geçmeyen Tekin, “Amacımız özellikle genç yaşta kanser hastalığı nedeniyle doğurganlığı etkilenebilecek, özellikle meme kanseri gibi radyoterapi, kemoterapi alma gerekliliği olan hastalarda doğurganlığın korunması amacıyla yumurta dokusunun dondurulması gibi imkanları da hastalarımıza sunmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

trabzon'da yeni açılacak tüp bebek merkezi çiftleri sevindirdi

Bakanlığın tüp bebek tedavisinde bazı kriterler belirlediğini vurgulayan Tekin, sözlerine şunları ekledi:

“Özellikle 23 yaşından gün almış ve 40 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor ki sosyal güvenceniz ilaç masrafınızı karşılasın. Yani birtakım masraflarınız geri ödeme kapsamında olsun. Ödeme kapsamında olan hastalarımızın sadece Bakanlığın uygun gördüğü miktarda bir katılım payı alınıyor onun dışında ekstra gerek görülürse raporu çıkarılan ilaçların ücretlerini ödüyorlar.”

Tüp Bebek Merkezi hem yurt içi hem yurt dışına hizmet verecek

Amaçlarının sadece Trabzon’a veya Karadeniz halkına değil tüm Türkiye’den gelebilecek hastalara, hatta Gürcistan’a yakınlık sebebiyle yurt dışından gelecek hastalara da hizmet etmek olduğunu vurgulayan Tekin, “Bunun dışında Gürcistan’a oldukça yakınız, oradan gelen hastalarımız ya da yurt dışından gelebilerek tüp bebek tedavisi almak isteyen tüm hastalarımıza sağlık turizmi kapsamında hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda hem yurt içinden hem de yurt dışından hasta profilimizin olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Bugün hizmete giren merkezin resmi açılış tarihi 2 Kasım olarak belirlenmiş durumda.

Trabzon’da Yeni Açılacak Tüp Bebek Merkezi Çiftleri Sevindirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir