Filiz Aksu

Hemşire: Sözlük anlamı kız kardeş, bacı

Hemşire: Sözlük anlamı kız kardeş, bacı

Hemşire: Sözlük anlamı kız kardeş, bacı…

Eskiden hemşire olabilmenin ilk şartı kadın olmaktı. Bu durum bizi tüm meslek grupları içinde kadınların sayıca en yüksek olduğu meslek grubu yaptı. Çok zaman sonra erkek meslektaşlarımız da katıldı aramıza. Buna rağmen hemşire ve hemşirelik denince hala akla ilk olarak kadınlar gelmekte, ana, kız kardeş, melek… vs. sıfatlar kullanılmakta övmek için. Zaman zaman profesyonel bir meslek olduğu, ne kadar eğitim, uzmanlık ve emek gerektirdiği bile geçemiyor hala bu sıfatların önüne.

Hemşirelik mesleğinin tarihsel gelişimine baktığımızda kadının toplumdaki rolü ile doğru orantılı olduğu görülecektir. Hor görülen, arka plana atılan, şiddete uğrayan kadınlarımız ve vahim boyuta ulaşan sağlıkta şiddet, bunca mücadeleye rağmen hala son derece yetersiz özlük ve mali haklara sahip hemşirelerimiz ne kadar benziyor değil mi? Bunca mobbing, mesleki itibarsızlaştırmada eklenince bu tabloya benzerlik daha da artıyor.

Sözde hemşirelerin özlük ve mali haklarını savunmak, şartlarını iyileştirmek için kurulan sendikalara da baktığımızda bu durumun çok farklı olmadığını görüyoruz. Sayıca kadınların bu kadar çok olduğu bir meslek gurubunu temsil eden sendikalardan kaçının genel başkanı kadın, kaç il başkanı kadın, il yönetimlerinde kaç kadın var? Bıyıklı sendikacılığı bir kenara bırakacak olursak mecliste kaç kadın vekil var? Bakanlıkta biz hemşireleri kim temsil ediyor mesela tanıyor muyuz? Kadın sağlık bakanı yoksa, neden kadın bakan yardımcısı yok yada?

8 Mart Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu olsun sevgili meslektaşlarım, emeğimize ,mesleğimize sahip çıkmak için belkide gereken ilk hamle gölgelerden çıkmaktır. Bize biçilen her başarılı erkeğin arkasındaki kadın rolüyle erkekleri başarıya taşımayı bırakıp kendimizi temsil eden başarılı kadınlar olmaktır.Bir adım öne çıkın,yönetimin.temsilin,mücadelenin her kademesine kadın eli değsin ve güzelleşşin her yer…

Hemşire: Sözlük anlamı kız kardeş, bacı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Kalemine, yüreğine sağlık arkadaşım 👏

    Cevapla