Abdurrahman Aktürk

Fedakar Sağlık Çalışanlarına Şimdi Vefa Zamanı

Fedakar Sağlık Çalışanlarına Şimdi Vefa Zamanı

Kahramanmaraş merkezli depremler yaşandıktan sonra bölgeye ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) ve gönüllü sağlık meslek çalışanları intikal etti. 11 ilde yaşanan deprem felaketinde kurtarma ve sağlık hizmeti sunumunun önemi bir kez daha anlaşıldı. Tıpkı iki yıldan fazla süren Covid-19 salgınında olduğu gibi sağlık emekçileri en ön safta yer aldı. Ülkemizin ve halkımızın ihtiyaç duyduğu en zaruri anda sıcak yuvasını evlatlarını eşini bir an bile düşünmeden bölgeye hizmet için yola çıktılar. Yatacak yer düşünmediler, temel ihtiyaçlarını bile zor karşıladılar gecesi gündüzü olmadan çalışıp hizmet ettiler.
Çoğu zaman medyada görünmez kahramanlar olarak ifade edilen sağlık meslek çalışanları “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünün adeta ete kemiğe bürünmüş halidir.

Sağlık meslek çalışanları deprem sonrası üstüne düşeni yaptı, yapmaya da devam ediyor. Bölgede çalışan ve kendileri de depremden etkilenen yakınını kaybeden sağlık çalışanları için Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği olarak idari izin talebinde bulunduk çünkü gönüllerin amacı depremzede olan meslektaşlarının yerini alarak hizmet sunumunu devam ettirmekti. Ancak Sağlık Bakanlığı yoğun baskılar sonucunda birinci derece yakınını kaybedenlerin idari izinli sayılmasını önceleyen bir genelge yayınladı. Bölgedeki diğer memurlar idari izinli sayılırken tıpkı Pandemide olduğu gibi sağlıkçılar hariç denildi. Oysa unutulan şey sağlık çalışanlarının da insan ve depremzede olduğuydu. Sağlık Bakanlığı bu yönüyle yine sınıfta kalmıştır.

Öte yandan büyük özveri ile bölgede gönüllü hizmet eden çalışanlara ise teşekkürün ötesine geçilemeyecek açıklamalar yapılmıştır. Oysa bir kademe ilerlemesi verilerek gönüllü sağlık çalışanlarının yüzü pekala güldürülebilir Yaşamını yitiren canlar için sağlık şehidi statüsü tanımlanabilir. Bölgeye hizmet sunumunun devamlılığı için ivedi bir şekilde atama yoluna gidilebilir ancak Sağlık Bakanlığı henüz bunun için bir adım atmış değildir. Önerilerimiz insani ve yerine kolayca getirebilecek şeylerdir. Fedakar sağlık çalışanlarına şimdi vefa zamanıdır.

Fedakar Sağlık Çalışanlarına Şimdi Vefa Zamanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir