featured
Uzmanlar Doğal Kaynak Sularına Karşı Uyarıyor

Uzmanlar Doğal Kaynak Sularına Karşı Uyarıyor

İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Sevim Karaçay, “Doğal kaynak sularının temizliğinden emin olunmalı ve kaynatmadan tüketilmemeli” dedi. Dikkat edilmediği takdirde, doğal kaynak suları ölüme kadar neden olabiliyor.

Bolu merkeze bağlı Yuva köyünde 16 Haziran tarihinde başlayan ve içme suyundan kaynaklandığı düşünülen zehirlenme olayına ilişkin 53’ü çocuk 98 kişi hastanelere başvurdu. Vatandaşlardan 43’ünün tedavileri hastanede devam ederken, 14 kişi sağlık tehdide altında yoğun bakımda bulunuyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Sevim Karaçay, doğal kaynak duları konusunda uyarılarda bulundu.

Doğal Kaynak Suları Kaynatılmalı

Karaçay, “Son zamanlarda artan sel felaketinin ardından özellikle doğal kaynaklardan elde edilen sularda ciddi kirlenmeler görülmekte. Bu da doğal kaynak sularını kullanan, özellikle kaynatmadan kullanan doğrudan tüketen vatandaşlarımızda ciddi bağırsak enfeksiyonlarına sebep olmakta.

En son Çaydurt ilçesinde yaşadığımız ciddi salgın bu anlamda bizim için çok önemli. Hastalarımızda ciddi bağırsak enfeksiyonlarının yanı sıra böbrek yetmezliği, koma ve ölüme sebebiyet verebilecek ciddi rahatsızlıklara sebep olmuş durumda. Bu yüzden doğal su kaynaklarını tüketirken mutlaka temizliğinde emin olmamız gerekiyor. Özellikle bu tür suları kaynatmadan tüketmememiz gerekiyor.

Özellikle doğal su kaynaklarının çok kullanıldığı köy merkezlerinde bu suların renginde, kokusunda veya tadında herhangi bir farklılık fark ettiğimizde mutlaka yetkililere bildirmemiz gerekiyor ki böyle büyük salgınları yaşamayalım” dedi.

Uzmanlar Doğal Kaynak Sularına Karşı Uyarıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir