Sağlık Makaleleri

Uzmanından Kış Ayları Uyarısı

Kış ayları kuru ciltte erken kırışmaya neden olabilir. Soğuk ve rüzgarlı havada cildin PH’nın dengelenmesi önemlidir. Bu amaçla nemlendirici kullanılması gerekir. Soğuk hava, kimyasallar, hava kirliliği cildin yapısını bozabilen erezyona uğratabilen faktörlerdir. Ciltteki aşırı kurumanın oluşturduğu hassasiyet ve buna paralel olarak cilt sorunlarında artış görülebilmektedir.

Bellapais Güzellik Merkezi’nin kurucusu Güzellik Uzmanı Sinem Çekinmez, kış mevsimi cilt uygulamalarının yaz aylarında keskin güneşin etkisiyle oluşan lekeler ve çillere yönelik protokollerin uygulanacak en sağlıklı dönem olduğunu belirtti.  Çekinmez, danışanlarının kış aylarının gelmesiyle bir an önce işleme başlaması gerektiğini hatırlatarak, kuru ciltlerin neden olduğu kırışıklıklara karşı nemlendirici kullanılması ve uygulamanın cilt şekline göre yapılması gerektiğini söyledi.

Kış Aylarına Dikkat

Sinem Çekinmez, “Kış aylarında cilt bakımın daha çok tercih edilmesinin sebebi, yaz aylarında tatile gidilerek keskin güneşin etkisiyle lekeler ve çiller oluşur buna bağlı kış aylarında yapılması gereken işlemdir. Kış aylarında hava çok sert olduğu için, genel olarak insanlarda ciltler çok çabuk kurur, bakım yapıldığı zaman yağ, kir, makyaj atıklarından temizlenir. Cilt yapısına uygun işlemler yapılır, kırışık, leke olan danışanlarımıza 4 seans bakım ile hem leke hem de kırışıklıklarda azalma oluyor. Kuru cildi olan vatandaşların genel olarak nemlendirici kullanması gerekiyor, kuru ciltlerde kırışıklık oluşumunu engeller” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu