Gündem

Uzmanından Açıklama: Depresyon Ve Kaygı Kansere Yol Açıyor mu?

Amerikan Kanser Topluluğu’nun Cancer dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre depresyon ve kaygılanmanın kansere neden olmadığı belirlendi.

Groningen Üniversitesi’ne bağlı hastaneden araştırmacılar, depresyon ve kaygı ile kanser arasındaki ilişkiye ilişkin incelemelerde bulundu. Araştırma kapsamında Kanada, İngiltere, Norveç ve Hollanda’dan 300 bin yetişkinin verileri incelendi. Araştırmada depresyon ya da kaygılanma ile göğüs, kolon ya da alkolle ilişkili kanser türleri arasında bağlantı bulunmadığı belirlendi.

Bununla birlikte, depresyon veya kaygının akciğer ve diğer sigara ile alkol kaynaklı kanserlerin gelişme riskini %6 oranında artırdığı belirtilmektedir. Ancak, bu risk faktörünün etkisi sigara ve alkol tüketimi ile birlikte vücut kitle indeksi hesaba katıldığında daha düşük düzeylere çekilmektedir.

Araştırmacılardan Dr. Lonneke Van Tuijl, “Sonuçlarımız, depresyon ya da kaygı nedeniyle kendilerinde kanser gelişmiş olduğunu düşünenlere bir rahatlama olarak gelebilir ancak depresyon ya da kaygının akciğer ve diğer sigara kaynaklı kanserlerle ilişkisinin anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerekir.” ifadelerini kullandı. (Kaynak: AA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu