Gündem

Türk Tıbbi Onkoloji Derneğinden Kanser Hastalarına Uyarı

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu, kemoterapi görmekte olan veya kemoterapisi henüz bitmiş kanser hastalarının tatil yapmak için seçecekleri mekanın temiz ve çok kalabalık olmamasının, ateşlenme veya benzeri bir sorun halinde müdahale yapabilecek tıbbi hizmete kolay ulaşılabilmesinin önemli olduğunu söyledi.

İmamoğlu, yazın gelmesiyle yeme alışkanlıklarının, uyku programlarının, dinlenme sürelerinin ve rutinlerin sıklıkla değiştiğini ifade etti. Kanser hastaları ve aileleri için özellikle tedavi devam ediyorsa bu değişikliklerin birçok endişe yaratabildiğini söyleyen Doç. Dr.  İmamoğlu, kemoterapinin bağışıklık sistemlerini zayıflattığı için hastaların enfeksiyonlara daha açık olduklarını vurguladı.

Kemoterapi görmekte olan veya kemoterapisi yeni bitmiş kanser hastalarının tatil yapmak için seçecekleri mekanın temiz ve çok kalabalık olmaması gerektiğinin altını çizen İmamoğlu, ateşlenme veya benzeri bir sorun halinde müdahale yapabilecek tıbbi hizmete kolay ulaşılabilmesinin oldukça önemli olduğunu kaydetti. Tedaviyi güçleştiren enfeksiyonlara yol açabileceğinden doğrudan klimaya maruz kalınmaması gerektiğini ifade eden İmamoğlu, kemoterapi gibi tedavilerin sebep olabileceği fotosensitivite nedeniyle güneşin ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmaması ve dışarı çıkmadan 15-30 dakika önce koruma oranı 30 faktör ve üzerinde bir güneş kremi sürülmesi ve bunun her iki saatte bir yeniden uygulanması önerisinde bulundu.

“Havuza değil, denize girin”

Doç. Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu, kanser hastalarının tedavilerin bir sonucu olarak genellikle mukoza zarlarında kuruluk ve tahriş meydana gelebileceğine değinerek, “Ayrıca vücut, bazı kemoterapi ilaçlarını böbrekler yoluyla atar, bu nedenle bu organların düzgün çalışması için yeterli suya sahip olmaları gerekir. Bu da yaz aylarında sıvı tüketimini artırmayı gerekli kılar. Bununla birlikte sıcak basmalarını tetikleyebileceği ve dehidratasyona sebep olabileceği için alkol veya kafein içeren içeceklerden kaçının.” dedi.

Kemoterapi sırasında temiz denize girmekte sakınca olmadığını belirten İmamoğlu, “Ancak havuza girmek kişinin mikrop kapmasına neden olabileceği için önerilmez. Ayrıca kullanılan kimyasallar ciltte iritasyona da sebep olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı havuza değil, denize girin.” tavsiyesinde bulundu. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu