Gündem

Türk Kızılay: Ulusal Kan Stokları Yeniden Yükselme Eğiliminde

Kızılay’ın yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen asrın felaketinin yürütülen kan bağışı organizasyonlarına da zarar verdiğine vurgu yapılarak, “Deprem bölgesindeki kan bağış personeli ‘afetzede’ konuma gelen Kızılay, kan bağış merkezlerinden bazılarını da kaybetti. Bu kayıplar üzerine, deprem bölgesi, diğer illerde toplanan kanlarla takviye edildi. Depremin ilk gününden bugüne kadar afet bölgesindeki hastanelere 124 bin 467 ünite kan bileşeni gönderildi.” bilgisi kaydedildi.

İçindekiler

“2023 yılı hedefi, 3 milyon 40 bin ünite kan bağışı almak”

Söz konusu açıklamada, şu sözlere değinildi:

“Ramazan ayına yönelik çalışma saatlerini revize eden Kızılay, olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşların iftar sonrası mobilizasyonunun azalmasıyla birlikte önemli bir stok sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bağışçılar, son bir hafta içinde Türkiye’deki tüm hastanelerin kullandığı kan miktarının üzerinde bağışlar yaparak, ulusal kan stoklarının yeniden yükselme eğilimine dönmesini sağladı.

Ülkemizin kan ihtiyacını karşılamaktan sorumlu olan Kızılay, 2005’te başlatılan ‘Güvenli Kan Temini Projesi’ ile toplumumuzu kan bağışı konusunda bilinçlendirerek gönüllü kan bağışı sayısında artış sağlamayı, ihtiyaç sahiplerine sağlıklı ve doğru bir hizmet sunmayı hedefliyor. Kan Bankacılığı ve transfüzyon bıbbının tüm dünyada uygulanan ve kabul görmüş Bölge Kan Bankacılığı sistemini uygulayan Kızılay, ülkemizde 1156 hastanenin kan ihtiyacını 365 gün kesintisiz karşılamaktadır.”

2022 yılında 2 milyon 809 bin 765 ünite kan bağışı toplanırken, 2023 yılı hedefinin ise 3 milyon 40 bin ünite kan bağışı almak olduğu ifade edilerek, “Ülkemizin kan ve kan bileşeni ihtiyaçlarının karşılanması hususunda tüm önlemler alınsa da özellikle ramazan ayı, uzun tatil dönemleri, ağır hava şartları gibi birtakım nedenlerle stok seviyelerimizde düşüşler yaşanmaktadır. Ancak hastanelerin kan ihtiyacı artarak devam etmektedir.” sözleri kullanıldı.

“Kan bağışında düzenli ve sürekliliğin sağlanması büyük önem taşıyor”

Kan bağışı konusunda dönemsel düşüşlerin önüne geçilmesi adına gönüllülere ve kamuoyuna çağrının tekrardan yapıldığı açıklamada, hastanelerin ihtiyaç duyduğu kan miktarının çabucak karşılanması adına kan bağışında düzenli ve sürekliliğin sağlanmasının büyük önem arz ettiği dikkat çekti.

Kızılay’ın normal vakitlerde topladığı kan bağışı sayısı 8 bin-10 bin civarında seyrederken, ramazan ayı gibi dönemlerde bu sayıların 4 bin ünite seviyelerine kadar düşebildiğine, öte yandan hastanelerin günlük yaklaşık 8-10 bin ünite kan ürünü kullanmaya devam ettiği belirtildi.

İftarın ardından kan bağışı mümkün

Söz konusu açıklama doğrultusunda, Kızılay’ın kan bağışlarının sürmesi ve stokların yeniden beklenen düzeylere gelmesi adına mesai saatlerinin iftar saatine uygun hale getirildiği, kan bağışçılarının, iftar sonrası da kan bağışı yapabildiği aktarıldı.

Güncel kan bağışı yeri ve saatlerinin, Kan Hizmetleri resmi sitesi üzerinden, “www.kanver.org” ve kan bağışı mobil uygulamasından bilgi alınabileceği ve uygun zaman için kan bağışı randevusu alınabileceği aktarıldı. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu