Sendika

Türk Hemşireler Derneği, Anne ve Çocuk Sağlığı İçin Deprem Bölgesinde

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi ciddi derecede etkileyen 6 Şubat deprem felaketinin üzerinden Adıyaman’a gelen Türk Hemşireler Derneği (THD) üyeleri, konteyner ve çadır kentleri gezerek anne ve çocuk sağlığı konusunda kadınlara yönelik eğitimler sağlıyor. Altınşehir Mahallesi’ndeki konteyner kente gelen hemşireler, sağlık taramalarına katılım gösterdi.

“Burada büyük bir stres yaşandı. Bununla birlikte sütü azalan ya da sütü kesilen anneler oldu.”

Türk Hemşireler Derneği üyesi Nevin Şengüloğlu, “Burada büyük bir stres yaşandı. Bununla birlikte sütü azalan ya da sütü kesilen anneler oldu. Bunlara çözümler bulmaya çalışılıyoruz. Anne sütünün artırılma yöntemlerini anlatıyoruz. Bebeklerin doğumdan sonra ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelerini ve uygun besinlere 6. aydan başlanarak emzirmenin en az iki yaşına kadar sürdürülmelerini öneriyoruz. Süt artırıcı çaylar var. Onların temin ediyoruz. Anne sütü çocukların hayatlarını sağlıklı sürmeleri için çok önemlidir. Anne sütü alan çocuk hayata bir sıfır önde başlıyor. Biz de depremzede kardeşlerimize elimizden geldikçe yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

“Şu ana kadar 1200 aileye ulaştık.”

Nevşehir’den gelen Türk Hemşireler Derneği gönüllüsü Muhammet Özdemir de depremin izleri kaybolana kadar depremzedeleri yalnız bırakmayacaklarını ifade etti. Şehirde anne ve anne adaylarına anne sütünün önemini, emzirmenin faydalarını anlattıklarını, emzirme teknikleri konusunda bilgi verdiklerini belirten Özdemir, “Şu ana kadar 1200 aileye ulaştık. Konteynerleri tek tek geziyoruz. Aynı zamanda sağlık taraması da yapıyoruz.” söylemlerinde bulundu. Türk Hemşireler Derneği gönüllü hemşirelerden Yudum Baysal’da depremzedeler için görev yaptığı Manisa’dan geldiğini dile getirdi. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu