Gündem

Toplu Sözleşme İkramiyesi Ne Kadar? Kimler Faydalanabilecek?

İçindekiler

Toplu Sözleşme İkramiyesi nedir?

Toplu sözleşme ikramiyesi, 375 Sayılı KHK’nın ek 4. Maddesinde şu şekilde ifade edilmektedir:

“25/06/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesi ödenir. Bu madde uyarınca yapılan ödeme, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz ve ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye payı, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun benzer ödemelerin hesabında dikkate alınmaz.”

Toplu Sözleşme İkramiyesi Ne Kadar? 2023

toplu sözleşme ikramiyesi 2023 yılının ilk yarısı için 918,68 TL olarak ödenmektedir. Bu miktar her 6 ayda bir memur maaşlarıyla aynı oranda zamlanmaktadır. Bu sebeple de Temmuz ve Ekim aylarında ödenecek ikramiye tutarları henüz belli değildir.

Toplu Sözleşme İkramiyesini Kimler Alabilir?

İlgili hizmet kolunda toplam kamu görevlisi sayısı en az %2’sini sendika üyesi olarak kaydeden kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesi ödenir. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre %2 sendika barajını geçen sağlık sendikaları ise şu şekildedir: Türk Sağlık-Sen, Sağlık-Sen, Hekimsen, Genç Sağlık Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, SES sendikası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu