featured
Tırnak Yeme Bir Davranış Bozukluğudur

Tırnak Yeme Bir Davranış Bozukluğudur

Tırnak yeme sorunu, bazen ergenlik döneminden sonra da devam edebilmektedir. Diyarbakır’da Memorial Hastanesinde görevli Uzman Psikolog Tülinay Seçkin, “Evde kardeş varsa kardeş kıskançlığı da tırnak yemeye çok sebep olabilir. Ebeveynler, kardeşler arasında adalet ve eşitlikçi bir tutum içerisinde olmalılar. Bu, kişi daha çok stres ve baskı altındayken oluşuyor. Stres ve baskı altında oluşmasının dışında özelikle ergenlerde çevrede onay görmeme, stres, korku, endişe gibi durumlarda çok fazla olabiliyor. Çocuklarda ise daha çok psikolojik travmalar, mükemmeliyetçilik kişilik yapısı, aile baskısı, hayal kırıklığı, sabırsızlık gibi durumlarda daha çok görülebiliyor. Bunun dışında aileyi rol model alma; örneğin evde biri tırnak yiyorsa bu şekilde çocuk bunu kopyalama yoluyla taklit ederek aynı davranışı sergileyebiliyor. Bunun çeşitli versiyonları da mevcut. Tırnak kenarındaki derileri yeme, tırnakları yolma ve koparma gibi çocuklarda ve ergenlerde bu davranışlar sıkla görülebiliyor” dedi.

Tırnak Yeme Davranış Bozukluğu

Çocuklar ya da ergenler tırnaklarını yediği zaman, ağız içi enfeksiyon ve bir takım hastalık riskleri oluşmaktadır. Seçkin, “Her zaman diyorum; eğer çocuk böyle bir durumla karşı karşıyaysa muhakkak uzman desteği alınmalı. Ama uzman desteği dışında da ailenin yapması gereken önemli hususlar var. Çocuğa neden tırnaklarını yiyorsun, elini ağzına çek gibi uyarılardan bulunmak çocuğun dikkatini oraya daha çok çekeceği için bu davranışlar ve söylemler çocuğun tırnak yeme davranışını daha çok artırmasına sebep olacaktır. Ailelere önerim, çocuğa bu tarz söylemlerde bulunmayın.

Dikkatinin oraya daha fazla çekmesini sağlamayın diyorum. Aynı zamanda küçük düşürücü, aşağılayıcı, ya da eleştirici, cezalandırıcı söylemlerle bırakmasından çok daha fazla yapmasına sebep olacaktır. Uzman desteği alınabilir, altındaki sebepler araştırılmalı. Bu durumu çocukla bir işbirliği içerisinde nerede, ne zaman, ne sıklıkla yapıyor gibi çocukla bir çizelge oluşturulabilir. Bunlar dışında acı oje sürmek çok popüler ve aileler tarafından çok tercih ediliyor. Bu durum için kalıcı bir çözüm değil. Evde kardeş varsa kardeş kıskançlığı da tırnak yemeye çok sebep olabilir. Ebeveynler, kardeşler arasında adalet ve eşitlikçi bir tutum içerisinde olmalılar” şeklinde konuştu.

Tırnak Yeme Bir Davranış Bozukluğudur

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir