featured

THY Kariyer Nedir, Nasıl Kullanılır?

THY Kariyer ve THY Teknik Kariyer olmak üzere iki farklı platform üzerinden personel temini yapan Türk Hava Yolları, hiç şüphe yok ki Türkiye’nin dünyadaki marka yüzlerinden bir tanesidir.

Böylesine değerli bir şirkette çalışmak isteyen kişiler için THY bünyesinde iki farklı kariyer platformu yayına alınmıştır. Bu platformların amacı doğru pozisyonlar için doğru personelin temin edilebilmesini kolaylaştırmak ve şirketin anlık olarak ihtiyacı olmasa bile her dönemde THY’ye iş başvurusu yapmayı mümkün hale getirmektir.

Bahsi geçen iki platform sayesinde Türkiye’deki ve dünyanın her yerindeki THY ofislerine iş başvurusu yapılabilse de ilk defa kullanan kişiler için bu platformları anlamak ve doğru şekilde kullanmak zor olabilir.

thy kariyer nedir, nasıl kullanılır?

İçindekiler

THY Kariyer Nedir?

THY Kariyer, Türk Hava Yollarının çatı kariyer platformudur. Söz konusu platform üzerinden THY’de aşağıda belirtilen kategorilerdeki açık pozisyonlar görülebilir ve ilgili pozisyonlara başvuru yapılabilir.

 • Kokpit ekibi
 • Kabin ekibi
 • İdari/teknik birim çalışanı
 • Uluslararası çalışan
 • Yeni mezun/öğrenci

Ayrıca platformun en önemli özelliklerinden bir tanesi adayların üyelik aşamasında CV’lerinin temin edilmesi ve CV havuzunda toplanmasıdır. Daha sonra elde edilen CV’ler THY grup şirketleri ile aktif olarak paylaşılır ve uygun bir pozisyonun oluşması durumunda aday ile iletişime geçilir.

Buna ek olarak THY Kariyer sitesindeki Aday Bilgilendirme isimli sayfasında yer alan form sayesinde THY Genel Müdürlüğü ve THY İnsan Kaynakları Değerlendirme Merkezi ile her an iletişim kurulabilir.

THY Kariyer Kayıt

Aşağıda sıralanan adımlar takip edilerek THY Kariyer sitesine kayıt işlemi gerçekleştirilebilir.

 1. Önce THY Kariyer bağlantısına ve ardından sağ üst kısımdaki Aday Girişi butonuna tıklanır.
 2. Açılan giriş formunun sol alt kısmında yer alan Yeni Aday butonuna tıklanır.
 3. Açılan sayfaya ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi, e-mail ve şifre bilgileri yazılmalı ve alt kısımdaki formlarda yer alan onay kutularının tamamı işaretlenir.
 4. Hesabımı Oluştur butonuna tıklanarak ilk aşama tamamlanır ve ikinci aşamaya geçilir.

Kaydın ikinci aşamasında adaylardan aşağıda yer alan bilgileri doldurmaları istenir.

 • Yaşadığı ülke, şehir ve ilçe
 • Telefon numarası
 • İş arama durumu
 • Mevcut mesleği ve unvanı
 • İlgilendiği pozisyonlar ve anahtar kelimeler
 • Son iş deneyimine dair bilgiler
 • Eğitim durumuna dair bilgiler

Daha sonra Özgeçmiş Bilgilerimi Kaydet butonuna tıklanarak başvuru işlemi tamamlanır.

thy kariyer nedir, nasıl kullanılır?

THY Kariyer Giriş

Kayıt işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra sisteme giriş yapmak son derece kolaydır. Aşağıdaki adımlar takip edilerek önceden yaratılmış olan üyeliğe giriş yapılabilir.

 1. THY Kariyer Giriş bağlantısına tıklanır.
 2. Açılan sayfaya e-posta adresi ve şifre bilgileri girilir.
 3. Giriş Yap butonuna tıklanarak giriş işlemi tamamlanır.

Giriş esnasında çeşitli hatalarla karşılaşan kişiler sağ alt kısımdaki Şifremi Unuttum butonunu kullanarak sistemdeki şifrelerini güncelledikten sonra tekrar giriş yapmayı deneyebilirler.

Ancak şifre güncellemesi için sistemde kayıtlı e-posta adresine bir doğrulama e-postasının gönderileceği yani kişilerin kayıtlı e-posta adreslerine ulaşabiliyor olmaları gerektiği unutulmamalıdır.

THY Kariyer Başvuru

Kayıt ve giriş işlemleri tamamlandıktan sonra son aşama açık pozisyonları görüntüleme ve başvuruyu tamamlama aşamasıdır.

Üst menüde yer alan Açık Pozisyonlar sekmesine tıklanarak halihazırda THY’nin ilana çıktığı pozisyonlar görüntülenebilir.

Daha sonra ilan içeriğine ve hemen ardından ŞİMDİ BAŞVUR butonuna tıklanarak işlem, zaten sistemde kayıtlı olan özgeçmiş bilgileriniz kullanılarak saniyeler içinde tamamlanabilir. Bu bakımdan THY Kariyer’in oldukça sade ve kullanışlı bir sistem olduğunu hatırlatmak gerekir.

Ayrıca adayların yalnızca özgeçmişleriyle uyumlu ilanlara başvurması ve sistemdeki ilgili kısımları doğru bilgilerle doldurması gerektiği unutulmamalıdır.

Çünkü THY İnsan Kaynakları Değerlendirme Merkezi referans kişileri aramak da dahil olmak üzere farklı yollarla sisteme girilen bilgilerin doğruluğunu teyit eder.

thy kariyer nedir, nasıl kullanılır?

THY Teknik Kariyer Nedir?

THY Teknik Kariyer, THY Kariyer’den farklı olarak yalnızca Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. bünyesinde istihdam edilecek personelin işe alınması sürecinde hizmet verir.

Bu nedenle özellikle mühendis olarak THY’de kariyer yapma niyetinde olan adaylar için çok önemli bir platformdur.

Turkish Technic ismiyle de bilinen bu şirketin kariyer platformu Türk Hava Yollarının genel kariyer platformuna kıyasla daha sadedir ve yalnıza iş ilanlarının bir listesinden oluşur.

Adaylar bahsi geçen ilanların detaylarını siteye üye olmadan görüntüleyebilir ve birkaç basit aşamadan oluşan başvuru işlemlerini hızla tamamlayabilir.

THY Teknik Kariyer Başvuru

İlgili ilanları incelemek ve başvuru yapmak isteyen adayların şu beş basit adımı takip etmesi gerekir:

 1. THY Teknik Kariyer bağlantısına tıklanır.
 2. Açık pozisyonlar ve ilan başlıkları görüntülenir.
 3. İlgilenilen ilan başlığına tıklanır ve ilan detayları sayfasına ulaşılır.
 4. İlan açıklaması ve adayın geçmişi uyumluysa Şimdi Başvur butonuna tıklanır.
 5. Özgeçmiş bilgileri sisteme girilerek başvuru tamamlanır.

Ancak bu sistem, halihazırda açık bir pozisyon yoksa özgeçmiş bilgisi talep etmez ve adayların özgeçmişlerini toplamaz.

Böyle bir durumda yalnızca “Aktif ilan bulunmamaktadır.” uyarısıyla karşılaşıldığı için THY Teknik A.Ş. bünyesinde çalışmak isteyen adayların bu siteyi sık sık ziyaret etmesi ve yeni bir ilanın yayınlanıp yayınlanmadığını yakından takip etmesi gerekir. Son dakika personel sağlık haberleri ve gündem gelişmelerinin hızlı ve kolay adresi.

THY Kariyer Nedir, Nasıl Kullanılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir