Temmuz’da Asgari Ücrete Zam Olacak mı?

Türkiye’de 7 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren fakat dolaylı olarak ise milyonlarca çalışanı etkileyen asgari ücret zammı yeniden gündeme gelmiş durumda. Asgari ücrete bu sene tek zam yapılacağı açıklanmasına rağmen kamuoyunda “ikinci zam gelir mi?” sorusu sorulmaya başlandı. İşte son gelişmeler…

Asgari ücret, Ocak’ta yüzde 49 zamla 11 bin 402 liradan 17 bin 2 liraya çıkmıştı. Öte yandan, 2022 ve 2023 yıllarında iki kere artış yapılan asgari ücrete 2024 yılında tek zam yapılacağı ifade edilmişti. Bu yıl ikinci asgari ücret zammı olacak mı? sorusu arama motorlarında en çok aranan soru haline geldi.

BAKAN IŞIKHAN’DAN AÇIKLAMA: ASGARİ ÜCRETE EK ZAM OLACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan, asgari ücrete ara zam açıklaması geldi. Işıkhan, “Öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İŞKUR aracılığıyla engelli ve eski hükümlü vatandaşlara yönelik desteklerin artırılmasıyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Vedat Işıkhan, “İŞKUR aracılığı ile toplumsal bütünleşme sürecinde eski hükümlülere ve engellilere desteklerimizi sürdürüyoruz. Bazen hibe desteği niteliğinde de olabiliyor. Temel amacımız, eski hükümlülerin toplumla kaynaşmalarına destek vermek, çalışma hayatına katılmalarını, daha mutlu ve üretken bireyler olmalarını desteklemek. Hem engellilerimize hem de eski hükümlülerimize desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Işıkhan, “2024 yılı emekliler yılı olarak ilan edildi. Bu konuda çalışmalar var mı?” sorusu üzerine de birçok bakanlık ve özel sektör kuruluşu ile hazırlanan protokoller üzerinde görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bu konularda belli bir noktaya geldiklerini belirtti.

Vedat Işıkhan, yakın zamanda basın mensuplarını da davet edip bu konuda bir lansman gerçekleştireceklerini aktararak; “Yaklaşık 15-20 gün içerisinde elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkaran, onları destekleyecek her çalışmayı paylaşacağız.” söylemlerinde bulundu.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, “Asgari ücrette bir ara zam beklentisi olmalı mı?” sorusu üzerine, “Hayır, öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak.” dedi.

En düşük emekli aylığının asgari ücrete yükseltilmesi yönünde beklentilerin olduğunun aktarılması üzerine Işıkhan, “Biliyorsunuz en düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında hem enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar mutlaka emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrette de herhangi bir ara zam düşünmüyoruz.” şeklinde konuştu. (NTV)

Exit mobile version