Gündem

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği birçok sigortalının maaşlarının iyileşmesini sağlayan küçük bir destektir. Özellikle sigortalılar ve sigortalı olmayan kadınların sigortalı kocalarına ödenen bu ödenek 2021 yılı için 232,00 TL, 2022 yılı için 316 TL ve 2023 yılı için 520,00 TL olarak belirlenmiştir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olanlara ise kendi kurumlarınca ödeme yapıldığından bu ödeme yapılmaz. SSK ve Bağkurlular için ödeme yapılmaktadır. Ödemeler babanın değil annenin adına yapılır ve babalara hiçbir şekilde ödeme yapılmaz. Takip eden ayın 8’inden sonra ödemeler ilgili annenin adına PTT hesabına yapılmaktadır.

Emzirme Parası Alma Şartları Neler ?

  • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün sigortalı çalışmış olmak
  • Bağkurlular için ödenmemiş prim borcu olmamak
  • Doğumun canlı gerçekleşmiş olması

Sigortalının sigortalılığının sona ermesi durumunda süt parası alma şartları 300 gün içinde devam etmektedir. Her yıl ödenecek miktarlar değişiklik göstermektedir. Artık her işlem sistem üzerinden otomatik gerçekleştiği için emzirme ödeneği başvurusu yapmak için ekstra bir dilekçe verilmesine gerek yoktur. Bunun için doğum raporunun ilgili kuruma ibraz edilmesi yeterlidir.

5 yaşından büyük çocuklar için süt parası verilmemektedir. Bu durumun dikkate alınarak ilgili ödemelerin sınırlı olacağının bilgisi de bilinmelidir.

Doğum Parası Nedir?

Annelere ödenen emzirme ödeneği 2021 yılı için 232,00 TL, 2022 yılı için 316 TL ve 2023 yılı için 520,00 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra bir de doğum yardımı vardır. Bu da kaçıncı çocuğun doğduğuna göre belirlenen bir ödenektir ve emzirme yardımı gibi bir kereye mahsus olarak ödenmektedir. Bu konuda başvurunun yapılması için ilgili kaymakamlığın sosyal yardım işleri bölümüne başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapan anne adayının adına PTT’ye başvuru yapılan aydan sonraki ayın 21’inden sonra ödemeler aktarılmaktadır.

Bir kere mahsus verilen ve 15 gün içinde çekilmediği takdirde iade edilen bu ödenekler için bebeğin kimliğiyle birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Doğum yardımı ve emzirme ödeneği şartları birbirinden farklı olduğundan çalışan ya da çalışmayan anneler için bir farklılık söz konusu değildir. Her anne bu ödeneklere başvurabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu