Sözleşmeli Personellere Kadro Düzenlemesinin Detayları Açıklandı

Sözleşmeli Personellere Kadro Düzenlemesinin Detayları Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamudaki sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesine yönelik düzenlemeye bağlı, “Mahalli idareler dahil olmak üzere sözleşmelilerin kadroya geçişinde, 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacaktır. Ayrıca 1 yıl da aday memurluk süresi olacaktır. Dolayısıyla sözleşmeliden kadroya geçiş 3 artı 1 yıllık bir süre sonunda gerçekleşecektir.” söylemlerinde bulundu.

Sözleşmeli Personel Statüsü Revize Edildi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine sonrası yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sürdürülen, “Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi” konusunu da ele aldıklarını belirtti.

Ele alınan konu neticesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesini temel dayanak haline getirerek, mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle “sözleşmeli personel statüsü“nü revize ettiklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

Mahalli idareler dahil olmak üzere sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacaktır. Ayrıca 1 yıl da aday memurluk suresi olacaktır. Dolayısıyla sözleşmeliden kadroya geçiş 3 artı 1 yıllık bir süre sonunda gerçekleşecektir.

Halihazırda 3 yılı dolmuş olan sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Henüz bu süreyi doldurmamış olanlar ise 3 yılın sonunda aynı hakkı elde edeceklerdir. Daha önceki kadro düzenlemesinin dışında tutulan 227 bin kişi ise süreleri de dolmuş olacağı için doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabilecektir. Yeni statüye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor.

Kadro kapsamı dışında kalanlar sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli akademik personel, sözleşmeli KİT personeli, sözleşmeli sanatçı, sözleşmeli Meclis danışmanı, sözleşmeli sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanlarıdır. Sözleşmeliden kadroya geçmek istemeyen personelin hakları görev süreleri sona erene kadar şahsa bağlı şekilde devam edecek, sonra kadroları kendiliğinden ilga olacaktır.

Sözleşmeli Personellere Kadro Düzenlemesinin Detayları Belli Oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir