Gündem

Sağlıkta Şiddet Devam Ediyor! Hastanede Terör Estirdiler, 7 Sağlık Çalışanı Yaralı!

Edinilen bilgiler neticesinde, Gaziantep’te mide rahatsızlığı sebebiyle Gaziantep BB İnayet Topçuoğlu Hastanesi Dahiliye Polikliniğine müracaat eden N.B. isimli kadın hasta, serum için hastanenin acil servisindeki müşahede odasına yönlendirildi. N.B. isimli hasta kadın, yanında bulunan babası ve 15 yaşlarında ismi belirlenemeyen bir genç, bir bebek hastaya serum hazırlayan hemşire Z.B.’ye saldırdı.

N.B. isimli kadın, çantasından çıkardığı taşı Tıbbi Sekreter M.A.’ya atarak, tıbbi sekreterin gözündeki gözlüğü kırdı. Hasta kadının yanında bulunan ve ismi belirlenemeyen 15 yaşındaki genç de, hemşireye saldırırken, yanlarında bulunan hasta N.B’nin baba H.B ve ismi öğrenilemeyen bir başka şahıs da serviste bulunan sağlık görevlilerine saldırıda bulundu. Müşahede odasında başlayarak, koridora kadar devam eden olaylar, araya giren güvenlik personelleri, sağlık çalışanları ve diğer hasta yakınlarının araya girmesi ile durgunlaştırıldı.

5 SAĞLIK PERSONELİ YARALI

Hastaneden uzaklaşan saldırganlar bir süre sonra ellerinde sopalarla acil giriş kapısına geldi, hastane çalışanlarına ve araya girmeye çalışan hasta yakınlarına saldırılarda bulundu. Taşlı, sopalı saldırıda ise Radyoloji Teknikeri M.Ç., güvenlik görevlileri İ.T. ve M.İ. kafasına aldığı darbeler sonrası yaralandı. Yaralanan 5 sağlık personeli darp raporu almak üzere başka bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, kavgayı ayırmak isteyen 2 hasta yakını da yaşanan arbedede yaralar aldı.

ARBEDE ESNASINDA KALP KRİZİ GEÇİREN H.B.’NİN DURAN KALBİNE İLK MÜDAHALE SALDIRDIĞI SAĞLIK PERSONELLERİ TARAFINCA YAPILDI

Hastane’nin güvenlik kamerasına yansıyan olayları başlatan hasta N.B’nin babası olan ve sağlık personeline yumruklar savuran saldırgan N.B. ise olay esnasında yüksek tansiyona bağlı kalp krizi geçirdi. Darp girişiminde bulunduğu sırada kalp krizi geçiren saldırgana ilk müdahale ise saldırdığı sağlık görevlileri tarafınca yapıldı. H.B’nin duran kalbi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İnayet Topçuoğlu Hastanesi Acil servis doktor ve hemşirelerinin müdahalesi sayesinde tekrar çalıştı. Başka bir hastaneye sevk edilen H.B’nin yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Yaşanan arbede sonrası hastaneye gelerek inceleme yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Doktor Serdar Tolay yaşananları şu şekilde anlattı:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde bir hasta ve yakınları sağlık personellerimize saldırı gerçekleştirdi. Kadın bir hasta dahiliye polikliniğinde ayaktan sağlık hizmetini alıyor. Doktorumuz kendisine bulantısı nedeniyle serum öneriyor. Acildeki gözlem odasına serum takılmak üzere gelen hasta diğer hemşirelerimizin bebek bir hastaya serum taktığı sırada, “Benim serumun nerede kaldı?” diyor. Hemşire hanımımıza darp girişiminde bulunuyor.

Yanındaki 15 yaşında bir çocuk da hemşirenin sırtına yumrukla vuruyor. Sonra yakınları 23-24 yaşlarındaki yakınları da içeriye giriyor. Oradaki tıbbi sekreterimiz, gözlüklü bir arkadaşımız, gözlüğünü parçalıyorlar ve gözünde travma oluşuyor. Dışardan gelirken poşetlerin içine taş doldurmuşlar o taşlarla geliyorlar. O sırada bir radyoloji teknikerimiz de orada. Onun da kafasına vuruyorlar. Kafa tasında kırık mevcut şu anda. 2 güvenlik görevlimiz ise ayırmak için geliyor. Bir tanesinin kafasında yine kesi oluşuyor taş nedeniyle. Diğer güvenlik görevlimizin de kulağına vuruyorlar, kulağında ödem meydan geliyor.

Ayrıca çıkan olaylar sebebiyle hastanede, emniyet güçleri tarafınca geniş çaplı güvenlik tedbirleri alınırken, olaylara karışan 4 saldırgan ise gözaltına alınarak işlemleri için emniyete götürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu