Sağlıklı Besinler Arasında Uzmanların Gözdesi Kuru Meyveler

Sağlıklı Besinler Arasında Uzmanların Gözdesi Kuru Meyveler

Çağımızın en yaygın hastalıklarından olan genellikle 30 yaşından sonraki bireylerde görülen tip 2 halk arasında ki tabiriyle şeker hastalığından korunma veya geciktirme de uzmanların göz bebeği kuru meyveler oldu. Dünya genelinde 537 milyon insanda görülen şeker hastalığı bir diyabet türüdür. Dünya Sağlık Örgütünün sağlıklı besinler olarak tanımladığı kuru meyvelerin tüketilmesi, diyabet dışında bir çok hastalığa karşı da fayda sağlıyor.

Kuru meyvelerin faydaları  bilimsel olarak da kanıtlanırken, dünya çapında 25 bilim insanı, kuru meyvelerin sağlığa faydalarını tüm yönleriyle ortaya koymak için Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi(INC) tarafından yapılan NUTS 22’de buluştu.

Sağlıklı Besinler Arasında Uzmanların Gözdesi Kuru Meyveler

Universitat Rovira i Virgili’de görevli Prof. Jordi Salas-Salvado başkanlığındaki toplantıda Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu, Toronto Üniversitesi, Loma Linda Üniversitesi ve Penn Eyalet Üniversitesi’nden çok kıymetli araştırmacıların bulunduğu bilgisini veren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, kuruyemiş ve kuru meyvelerin sağlıklı beslenme de önemli bir kilit noktası olduğu ile ilgili bilimsel çalışmaların yanında, kuru meyvelerin sağlıklı besinler olduğuyla ilgili içgörülük kazandırılmasının da hedeflendiğinin üstüne bastı.

Kuru ve kabuklu meyvelerin insan sağlığına bir çok faydası olduğunun altını çizen Göksan, “Hepsi sağlık üzerinde faydalı etkiye sahip besinler.” dedi. Tekli ve çoklu doymamış yağlar, vitamin mineralleri, lif, fenolik maddeler ve antioksidanları içeriyor ve kuru meyveler temel besinleri ve sağlığı geliştirici antioksidanlar gibi biyoaktif bileşikler barındırıyor.

Uluslararası Diyabet Federasyonuna göre, günümüzde dünya genelinde diyabetli 537 milyon insan var ve bu sayının 2045 yılına ulaşana kadar 700 milyon kişiye kadar ulaşması öngörülüyor. Yaygınlık dünya genelinde artmakta ve her yıl 4 milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine yol açmakta. Yaşam tarzı önlemleri ve sağlıklı beslenme, en yaygın diyabet türü olan tip 2 diyabetin önlenmesinde veya yavaşlatılmasında çok etkili. NUTS 22’de en çok üzerinde durulan konu başlıklardan birisi de diyabet hastalarının kuru meyvelerden şeker ihtiyacını karşılamaları için projeler geliştirmek” şeklinde önemli bilgi paylaşımında bulundu.

“İç tüketimi de artırmalıyız”

Türkiye’nin  kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, fındık gibi başta gelen pek çok kuru ve kabuklu meyve üretiminde dünya lideri olduğunu ileten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve INC Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, sağlıklı gıdalar olan kuru meyve üretim ve ihracatındaki dünya liderliğimize karşın iç tüketimimizin çok sınırlı olduğunu, önümüzdeki yıllarda Türkiye’de kişi başı kuru meyve tüketiminin artması için gayret göstereceklerini, özellikle de  çocuklar ve gençlerin kuru meyve tüketimini artıracak tanıtım çalışmalarına odaklanacaklarını sözlerine ekledi.

Sağlıklı Besinler Arasında Uzmanların Gözdesi Kuru Meyveler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir