featured

Sağlık Haber Siteleri Büyümeye Devam Ediyor

Birçok kişinin günlük olarak ziyaret ettiği haber sitelerinde spordan dünyaya, ekonomiden otomotive, gündem haberlerinden hayata dair birçok haber bulunuyor. Sağlık haber siteleri ise odağına yalnızca sağlık haberlerini alıyor. Son dakika sağlık haberlerinin ve genel sağlık makalelerinin yer aldığı bu tür siteler, bir yandan insanları dünyadaki gelişmeler hakkında bilgilendirirken diğer yandan sağlıklı yaşama dair ipuçları ve sırlar içeren yazılar yayınlıyor.

 

İçindekiler

Her Gün Milyonlarca Kişi Sağlık Haber Sitelerini Ziyaret Ediyor

Türkiye’de milyonlarca insan her gün düzenli olarak mobil cihazları, tabletleri ya da bilgisayarları üzerinden sağlık haber sitelerini ziyaret ediyor. İş yerindeyken, okuldayken, dışarıdayken, öğle arasındayken gündemden kopmak isteyen kişiler; bir gözüyle sürekli son dakika haberlerini takip ediyor.

 

Kendilerini birer sağlık haber portalı olarak konumlandıran haber sitelerinin birçoğu; ziyaretçilerine canlı televizyon izleme, canlı borsa, hava durumu, namaz vakitleri, nöbetçi eczaneler gibi uygulamaları ve hizmetleri sunuyor. Özel geliştirilen bu servis sayfaları sayesinde siteler, farklı kesimlerden milyonlarca insana hitap edebiliyor. Ziyaretçiler siteyi terk etmeden televizyon izleyebiliyor, canlı maç sonuçlarını takip edebiliyor, namaz vakitlerini ve anlık güncellenen hava durumunu görebiliyor. Sağlık alanında yayınlarını sürdüren haber siteleri, son dakika ve güncel sağlık haberlerini okurlarına ulaştırmanın yanı sıra çok sayıda online servisi de ziyaretçilerinin kullanımına sunuyor.

 

Sağlıklı Yaşama Dair Her Şey Sağlık Haber Sitelerinde

Bir hastalıktan şüphelenen insanlar, doktora gitmeden önce sahip oldukları belirtileri internette aratıyor. Bu arama sonucunda kişilerin karşısına farklı bilgiler içeren ve bilimsel niteliği olmayan içerikler çıkabiliyor. Sağlık haber siteleri ise yalnızca sağlık alanında yayın yapan siteler oldukları için çeşitli hastalıklar hakkında yayınladıkları yazıları, öncelikle editör ekibinin kontrolünden geçiriyor. Bu nedenle genellikle sağlık profesyonellerinin kurduğu ve yönettiği sağlık sitelerinde, yanlış bilgiler içeren yazılar yayınlanmıyor.

 

sağlık haber siteleri büyümeye devam ediyor

Sağlık profesyonellerinden oluşan yayın ekiplerin sahip olan sağlık sitelerinde, yüz binlerce sağlıklı yaşam içeriği bulunabiliyor. Her biri sağlık profesyonelleri tarafından kaleme alınan bilimsel içerikler, sağlıklı yaşam için gereken bütün prensipleri, açık ve akıcı bir dille ziyaretçilere aktarıyor.

 

Sağlık Haber Siteleri Hangi Kategorilerde Yayın Yapıyor?

Her haber sitesinin konsepti, kurucuları ve yöneticileri tarafından belirlense de sağlık haber sitelerinin haber kategorileri, genellikle şu kategorileri içerir:

 

  • Gündem: Dünyadan ve Türkiye’den sağlıkla ilgili son dakika gelişmelerinin yer aldığı kategoridir. Örneğin; Salgın haberleri, güncel koronavirüs tablosu, Sağlık Bakanlığı ile ilgili geniş kitleleri ilgilendiren haberler, sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşılan haberler, bu kategoride yayınlanır.
  • Son dakika: Haber sitelerinin bir görevi de son dakika gelişmelerini takip etmek ve anlık olarak okuyucularına aktarmaktır. Bu alanda yayın yapan haber siteleri, sahadaki muhabirlerinden gelen son dakika haberlerini, editoryel müdahaleden geçirdikten sonra sadece ve anlaşılır şekilde okuyucularına aktarır.
  • Sağlık Bakanlığı haberleri: Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan duyurular, genel halk sağlığını ve Sağlık Bakanlığında çalışan 1 buçuk milyona yakın personeli ilgilendirir. Sağlık alanında faaliyet gösteren haber siteleri bu nedenle Sağlık Bakanlığını ve Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarını yakından takip eder.
  • Personel alımları: Sağlık Bakanlığı personel alımlarına ilişkin haberler bu kategoride okurlar ile paylaşılır. Söz konusu haberlerde alımın nasıl gerçekleşeceğine, kaç kişinin alınacağına, başvurunun nasıl yapılacağına ve başvuru aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair detaylı bilgiler, açık ve anlaşılır şekilde okurlar ile paylaşılır.
  • Personel maaşları: Mesleğe ilk defa adım atacak kişiler, Sağlık Bakanlığı personel maaşlarını ya da genel olarak sağlık personeli maaşlarını merak edebilirler. Bu kategoride, hangi sağlık personelinin ne kadar maaş aldığına dair haberler paylaşılır.

 

Bütün Dünyada Büyük İlgi Görüyorlar

Yapılan araştırmalar, tıpkı Türkiye gibi dünyada da sağlık haber sitelerine gösterilen ilginin arttığını ortaya çıkartıyor. Dünyanın en saygın bilgi teknolojileri şirketlerinden bir tanesi olan SimilarWeb’in yayınladığı verilere göre, sağlık alanında dünyanın en çok tıklanan 5 internet sitesi; toplam günlük 10 milyonun üzerinde tekil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor:

 

  1. Nih.gov: Amerika Birleşik Devletleri’nde, halk sağlığı alanında araştırmalar yapan resmi bir kuruluşun sitesi… Çok kapsamlı sağlık içerikleri sunuyor. Günlük ortalama 4 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.
  2. Healthline.com: Merkezi Kaliforniya’da olan bir sağlık bilgileri sitesi… Günlük ortalama 2,5 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.
  3. Mayoclinic.org: Kar amacı gütmeyen bir tıp merkezinin internet sitesi… Sitedeki içerikler, gönüllü doktorlar tarafından oluşturuluyor. Günlük ortalama 2 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.
  4. Webmd.com: Sağlık haberleri alanında yayın yapan bir internet sitesi… Günlük ortalama 1,5 milyon kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.
  5. Cdc.gov: Amerika’da faaliyet gösteren resmi bir kuruluşun internet sitesi… Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri adıyla faaliyet gösteren bu kuruluşun internet sitesinde, kapsamlı bilgiler içeren milyonlarca makale bulunuyor. Site, günlük ortalama 1,5 milyon kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.

 

Sağlık Personeli Haber Siteleri de Büyüyor

Bazı haber siteleri; Sağlık Bakanlığı haberlerine, sendikal haberlere ve sağlık personelini ilgilendiren haberlere ağırlık veriyor. Bu tür haber siteleri, sağlık personeli haber sitesi olarak adlandırılıyor. Bir sağlık haber sitesi, aynı zamanda sağlık personeli haberlerine de yer verebiliyor. Son verilere göre Sağlık Bakanlığında bir buçuk milyona yakın personel çalışıyor. Sağlık Bakanlığında istiham edilen personel sayısının yüksek olması, milyonlar ile ifade edilmesi ve her geçen gün artması, sağlık personeli haber sitelerine yönelik talebi arttırıyor.

 

Özellikle salgın sonrasında sağlık personelinin çalışma koşulları gündeme gelmişti ve uzun süre tartışılarak kamuoyunun gündeminde önemli bir yer edinmişti. Bu haberlerden sonra doktorların ve sağlık personelinin sendikal mücadelesi artmış, sağlık personelinin özlük haklarını savunmak amacıyla birçok yeni sendika ve dernek kurulmuştu. Sağlık personeli haber sitelerinin yeni kurulan sendikalara ve derneklere dair haberler yapması, ziyaretçi sayılarının artmasını sağladı.

 

İnternet ortamındaki sitelerin başarısını analiz eden Alexa’ya göre, sağlık personeli haber siteleri, tıpkı sağlık haber siteleri gibi arama motorlarındaki konumlarını her geçen gün iyileştirerek sonuç sayfalarındaki sıralamalarda basamak atlıyor. Bu sayede arama motorları üzerinden organik ziyaretçi sayılarını arttıran ve yeni kitlelere ulaşan bu tür siteler, gün geçtikçe sosyal medyadaki takipçi sayılarını da çoğaltma fırsatı buluyor.

Sağlık Haber Siteleri Büyümeye Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir