Gündem

Sağlık Ekibi, Hastalıkların Erken Tespiti İçin Dolaşıyor

Bolu’da hastalıkların erken tespiti amacıyla “Sağlıklı Hayat İçin Bizim Köyde Buluşuyoruz” projesi çerçevesinde kurulan sağlık ekibi, vatandaşlara ışık oldu.

İl Sağlık Müdürlüğü kapsamında oluşturulan ve aralarında doktorların da bulunduğu 30 kişilik sağlık ekibi, kent merkezinden yola çıkıp 2,5 saati bulan yolculuğun sonrasında Göynük ilçesine bağlı Güneyçalıca köyüne vardı. Ardından ekiplerce köy camisinin giriş katına kurulan nöroloji, dahiliye, kardiyoloji, göz, diş ve fizik tedavi gibi servislerde, vatandaşlar sağlık taramasından geçirildi.

Köy ahalisine sağlıklı yaşam hakkında önerilerde de bulunan doktorlar, yaşlı veya yatalak hastaları da evlerinde ziyaret ederek muayene etti, aşı olmak isteyen köy sakinlerine de Kovid-19 aşısı yaptı. Bilhassa hastalıkların erken tespiti ve koruyucu hekimlik çalışmaları amacıyla başlatılan projeden, şu ana dek 4 köyden 200’ü aşkın vatandaş faydalandı.

İçindekiler

– “Projenin çok faydası olduğuna inanıyoruz”

Vali Erkan Kılıç, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, projeyle birlikte doktorların hastaların ayağına gitmeye başladığının altını çizerek, “Vatandaşlarımıza, ‘Hep siz geldiniz, biraz da biz geleceğiz’ şeklinde bir mesaj veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Farklı branşlardan doktorun oluşturduğu sağlık ekibinin köye geldiğini belirten Kılıç, şöyle devam etti:

“Biz, doktorlarımıza vatandaşlarımızın ne kadar zorlukla hastanelere gelip, tedavi olmaya çalıştıklarını hissetmeleri ve empati kurmalarını sağlamaları anlamında bunu görmelerini de istedik. Bunun yanında da vatandaşlarımızı doktorlarla karşılıklı görüştürmek, sıcak bir diyalog ortamı kurarak, bu iletişim ortamını sağlamaya çalışıyoruz. Bu projenin çok faydası olduğuna inanıyoruz.”

Kılıç, Türk sağlık sektörünün sunmuş olduğu imkanlardan da bahsederek, sağlık çalışanlarının özenle çalıştığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Türkiye’nin sağlık konusunda dünya üzerinde parmakla gösterilen ülkeler kategorisine girdiğini vurgulayan Kılıç, sağlıkta ulaşılan bu durumu, vatandaşlara sunmayı sürdürdüklerini ekledi.

Bolu’nun bütün köylerine sağlık ekibini ulaştırmayı amaçladıklarını bildiren Kılıç, “Vatandaşlarımızın sağlıkla ilgili sorunlarının, daha erken tespitinin yapılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Vatandaşlarımızın da hepsi çok memnun.” dedi.

– “Vatandaşlarımızın ulaşımının kolaylaşması için çalışıyoruz”

İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol ise köyleri dolaşan sağlık ekibinin sağlık hizmeti verme amacıyla vatandaşların ayağına gittiklerini kaydetti.

Demirkol, köyde hem muayenelerin gerçekleştiğini bunun üzerine daha üst seviyede muayene ve tedavi ihtiyacı duyan hastalar için randevu oluşturulduğunu vurgulayarak, “Vatandaşlarımızdan çok olumlu geri dönüşler alıyoruz.” ifadesini kullandı. Söz konusu projeyi, haftalık ve aylık programlar şeklinde devam ettireceklerini belirten Demirkol, hava koşulları uygun olduğu müddetçe, ilçelerde ve köylerde bu uygulamanın süreceğini söyledi.

Ziyaret edilen köylere bir daha gitmeyi düşündüklerini söyleyen Demirkol, “İlk etkinliğimizde Bolu’nun en uzak ilçesinin, en uzak köyüne geldik. Buranın sembolik bir anlamı var. Göynük ilçesinde, en uzak köydeyiz. Biz her köyümüzdeki vatandaşlarımızın, bize ulaşımının kolaylaşması için bütün organizasyonu yapmaya çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

– “Doktorların buraya gelmeleri güzel oldu”

Köyde bulunan 60 yaşındaki Ahmet Özer de bu hizmete oldukça ihtiyaç duyduklarını ve hizmetin ayaklarına kadar geldiğini söyleyerek, “Çok da güzel oldu. Ben babamı getirdim. Kulakları duymuyordu. Ayrıca astım hastası. Kulak için randevu aldık. Diğer şikayetlerini de muayene ettiler.” şeklinde memnuniyetini dile getirdi.

Acil hastalıklar ortaya çıktığında Göynük’e gittiklerinden bahseden Özer, “Oradan Bolu’ya gideriz. Aile hekimimiz var. Ona gidiyoruz. O nereye gönderirse, oraya gidiyoruz. Ama mesafe uzak ve zaman alıyor. Doktorların ayağımıza gelmesi iyi oldu.” ifadesinde bulundu.

Köy sakinlerinden Hamiyet Altıngöz de vatandaşlara bu hizmette bulunan sağlık ekibine ve bu ekipleri yönlendirenlere teşekkürlerini dile getirerek, diz ve bacak ağrısı şikayetiyle muayene olduğunu söyledi. Romatizmadan muzdarip olduğunu dile getiren Altıngöz, “Bir de safra kesemde taş varmış. Normalde Bolu’da muayene oluyorum ama çok uzaktı. Doktorların, buraya gelmeleri güzel oldu.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu