Gündem

Sağlık Çalışanı Baba, Oğluna Örnek Oldu: Vakalara Birlikte Müdahale Ediyorlar

30 yıldır Kırıkkale’de İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görev yapan Alparslan Kaya, meslektaşı olan oğlu ile birlikte vakalara müdahalede bulunuyor.

Kırıkkale İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görev yapan sağlık çalışanı Alparslan Kaya(47) ve oğlu paramedik Turan Berkcan Kaya(25), acil hasta ve yaralılara yan yana müdahale ediyor.

Oğlunun bu mesleği tercih etmesinde örnek teşkil etmeye çalıştığını aktaran baba Kaya, “Kendisi de sağ olsun, baba mesleğini tercih etti. Birlikte 4 yıldır görev yapıyoruz. Oğlumla vakaya gittiğimde çok mutlu oluyorum. Birlikte göreve gittiğimizde vakaya nasıl davranılacağı ve tepki verileceğini biliyoruz. ‘Şunu yapsaydık, bunu yapmasaydık’ gibi birbirimizi yönlendiriyoruz, beyin fırtınası yapabiliyoruz. Bu da ikimiz açısından avantajlı oluyor.” şeklinde konuştu.

Babası dolayısıyla 4 yıl önce bu mesleğe başladığını ifade eden sağlık çalışanı Turan Berkcan Kaya, “13-14 yaşından beri babam vakalara nasıl gittiğini, vakada nasıl davrandığını ya da nasıl davranması gerektiğini anlatırdı. Bundan dolayı başından beri mesleğimi seçerken babamı örnek aldım. Babamla vakalara gitmek hoşuma giden bir şey.” şeklinde konuştu.

Turan Kaya, herhangi bir vakaya gittiklerinde babasıyla konuşmadan dahi ne istediğini ya da istemediğini anlayabildiğini ifade etti.

Bu tarz durumlara alıştıklarını belirten sağlık çalışanı Kaya, “Bunlar benim için çok iyi bir his. Bir olaya gittiğimiz zaman tamamen kimsesiz oluyorsun çünkü çoğu zaman yanında bir güvenlik personeli bulunmuyor. Sadece 3 kişilik ekiple birliktesiniz ve birbirinizi korumanız gerekiyor. Korumam gereken ya da korunması gerekenlerden biri babam olduğu için daha çok hoşuma gidiyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu