Gündem

Sağlık Bakanlığı 81 İlin Valisine Önemli Yazı İletti

Sağlık Bakanlığı, kızamık vakalarındaki artışı 81 il valiliğine ilettiği yazılarda belirterek, önlemlerin artırılmasını talep etti.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından valiliklere gönderilen yazıda, kızamık virüsünün dünya genelinde ve Türkiye’de hala dolaşmakta olduğu ve hastalığın solunum yoluyla bulaştığı hatırlatılarak, önlemlerin daha da artırılması gerektiği belirtildi. Bakanlık tarafından gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Dünya genelinde son yıllarda yaşanılan aşı kapsayıcılığındaki düşüşler, zayıflamış kızamık sürveyansı ve Covid-19 nedeniyle aşılama faaliyetlerinde meydana gelen kesintiler ve gecikmelerin yanı sıra 2022-2023 yıllarında devam eden vakalar, kızamığın dünyanın her bölgesinde tehdit olabileceği anlamına geldiği, dünya sağlık örgütü tarafından bildirilmiştir. Ülkemizde de son dönemlerde kızamık vaka bildirimleri yapılmaktadır. Bu nedenle kızamığa karşı alınabilecek önlemlerin bir kez daha hatırlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur.”

TTB AİLE HEKİMLİĞİ KOLU: “AİLE HEKİMİNİZE VE HEMŞİRENİZE DANIŞIN”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı nihayet kızamık vakalarının artışını ve önemini kabul ederek 81 İl valiliklerine yazı gönderdi. Kızamığa karşı alınacak önlemler hatırlatıldı. Aşısı eksik çocuklarımıza aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz aşılar yapılmaktadır. Aile hekiminize ve hemşirenize danışın” söylemlerinde bulundu. (Kaynak: Gazete Duvar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu