GündemSağlık Bakanlığı Haberleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede.”

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremler sonrasında 20 Şubat Pazartesi günü Hatay’da 6.4 ve 5.8 şiddetinde iki deprem yaşandı. Depremler dolayısıyla Hatay’da çok sayıda bina moloz yığınına döndü, binlerce vatandaş hayatını kaybetti. Deprem bölgelerinde yaşayan halk çadır kentlerde kalmaya başlarken, zarara uğrayan su ve elektrik altyapısını için teknik çalışmalar başlatıldı. Depremzedelerin tuvalet ihtiyacı için şehirlerin belirli bölgelerine mobil tuvaletler yerleştirildi. Sağlıklı olmadığı anlaşılan içme suyu için yetkililer bu suyun kullanılmaması gerektiğini bildirildi.

Afet bölgesinde oluşabilecek salgın hastalıklara karşı tedbir almak maksadıyla Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesindeki sahra hastanesine Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün saha araştırma aracı ve mobil laboratuvar konuşlandırıldı.

Analiz amacıyla farklı noktalardan alınan su numuneleri saha araştırma aracında 18 ila 24 saat içinde test edilip ilgili birimlere neticeler aktarılıyor..

Aktif şekilde çalışan sağlık kuruluşları ve sahra hastanelerinden gelen su örnekleri ise ishal vakalarıyla solunum yolu etkenlerinin herhangi bir tehlikeye yol açmadığı yönünde 1,5 saatte moleküler tanı koyuyor.

“Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede.”

Sağlık Bakanı Koca deprem bölgesindeki sağlık hizmetleriyle alakalı sosyal medya paylaşımında “Halk Sağlığı ekiplerimiz Hatay’da çeşitli bölgelerden barsak enfeksiyonuna karşı numuneler alarak mobil laboratuvarda inceliyor. İleri düzey moleküler testlerle şehirde herhangi bir salgın hastalık olup olmadığı takip ediliyor. Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu