Sağlık Makaleleri

SAÇ EKİMİ İLE DOĞAL VE GÜR SAÇLAR

Saç Ekimi çağın en önemli estetik sorunlarından birine çözüm sağlar: saç dökülmesi. Saç dökülmesi gittikçe daha genç yaşlarda görülmeye başlanan bir sorundur. Önceki nesillerde yaş almayla oluşan bu durum genetik faktörler, stres, kötü beslenme, kalitesiz kozmetik kullanımı gibi nedenlerle genç yaşlarda da görülmeye başlanmıştır. Saç dökülmesi ile kişi olduğundan yaşlı görünür. Kadınlar için bu durum erkeklerden daha da zordur. Saç varmış gibi gösteren kozmetik spreyler, peruk kullanımı ya da saç bantları ile durum kurtarılmaya çalışılır. Fakat sosyal yaşam kısıtlanır, kişi özgüvenini kaybeder, karşı cinsle ilişki kuramaz. Saç dökülmesi görselliğin ön planda olduğu bazı meslekler için de sıkıntı oluşturan bir durumdur. Saç Ekimi tüm bu sorunların giderilerek sağlıklı, doğal, canlı saçlara sahip olmayı sağlar.

saç eki̇mi̇ i̇le doğal ve gür saçlar

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Kişinin kendi sağlıklı saç kökünün alınarak saça ihtiyaç duyulan bölgeye özel tekniklerle transfer edilmesidir. Nakledilen saç kökü belirli aşamalardan geçerek o bölgenin saçı gibi davranmaya başlar. Saça ihtiyaç duyulan alanda sağlıklı, canlı saçlara sahip olunur. Saç Ekimi mikrocerrahi bir işlemdir. Saç ekiminde istenen sonucun alınabilmesi için mutlaka plastik cerrah tarafından uygulamanın yapılması gerekir.

Saç Ekimi Yaptırmak İçin Uygun Musunuz?

Her saç dökülmesi yaşayan kişiye Saç Ekimi yapılamaz. Saç Ekimi için belirli şartların olması gerekir:

* 25 yaşını doldurmuş olmak

* Hamile ya da emzirme döneminde olmamak

* Kafada saçların tamamının değil de bir bölümünün dökülmüş olması gerekir. Saç Ekimi için ense bölümünde sağlıklı saçlar olmalıdır. Donör saç kökleri bu bölgeden seçilmektedir.

* Doğuştan kel olanlara Saç Ekimi yapılamaz.

* Kanser tedavisi görmüyor olmak. Kanser tedavisi tamamlandıktan 1 sene sonra Saç Ekimi yapılabilir.

* Alerjik reaksiyon riski bulunmamak

* Hepatit C, HIV hastası olmamak

* Kalp, diyabet, tansiyon hastası olmamak

* Bazı cilt hastalıklarından ya da hormonal nedenlerle dökülme görülen durumlarda Saç Ekimi yapılamamaktadır.

Saç Ekimi bu şartlar uygun olduğu sürece kadın ya da erkek, sağlıklı, gür saçlara kavuşmak isteyen herkese yapılabilir.

saç eki̇mi̇ i̇le doğal ve gür saçlar

Saç Ekiminde FUE Tekniği

Saç Ekiminde en sık kullanılan teknik FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniğidir. FUE tekniği lokal anesteziyle yapılır. Donör bölgeden (genellikle ense bölgesi kullanılır) tek, ikili ya da üçlü olarak alınan saç köklerinin saç ekilecek alanda açılan kanallara nakledilmesidir. Saç ekilecek alan kanal açılmadan önce tıraşlanır. Tek seansta 2000-5000 saç kökü alınabilmektedir. Hızlı, pratik bir yöntemdir. Kesi açılmadığı için uygulama sonrasındaki süreç de rahat geçmektedir.

Tıraşsız Saç Ekimi: DHI Tekniği

Saç Ekiminde DHI (Direkt Saç Ekimi) tekniği, uygulama öncesinde tıraşlanma gerektirmeyen bir yöntemdir. Uygulama bölgesine lokal anestezi yapılır. Saç kökleri donör bölgeden coi implantation kalemiyle saç ekilecek alana nakledilir. Kullanılan kalem çok ince uçlu olduğu için sık saç ekimi yapılabilir. Kadınlar tıraşlanma istemedikleri için DHI tekniği kadınlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Saç Ekiminin En Eski Tekniği: FUT

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) tekniği lokal anesteziyle uygulanır. Donör bölgeden şeritler halinde saçlı alanın çıkartılıp saç köklerinin tek tek Saç Ekimi yapılacak alana aktarılmasıdır. Kesi izi kaldığı için diğer yöntemlere göre günümüzde daha az tercih edilmektedir. Bu yöntem maliyetinin düşük olması nedeniyle avantaj sağlar.

Saç Ekiminde Kök Hücre Desteği

Uygulanan Saç Ekim tekniğiyle birlikte gerekli durumlarda kök hücre tekniği de yapılmaktadır. Kök hücre tekniği kişinin fazla yağ olan bölgesinden alınan yağlardaki kök hücrenin ayrıştırılarak Saç Ekimi yapılan bölgeye aktarılmasıdır. Kök hücre tekniği Saç Ekimi yapıldıktan sonra uygulanır. Böylece çıkacak saçların daha sağlıklı, canlı, gür olması sağlanır.

Saç Ekimi Kaç Seans Uygulanır?

Saç Ekimi seans sayısı ekim yapılacak alanın büyüklüğü, ekim yapılacak saç kökü sayısına göre değişir. Bir seansta ortalama 2000-5000 saç kökü transfer edilebilmektedir. Genellikle 3-4 seansta Saç Ekim işlemi tamamlanmaktadır.

Saç Ekiminde Saç Ekim Yönünün Önemi

Saç Ekiminde saç çıkış yönüne göre ekim yapılması oldukça önemlidir. Bu durum saçın doğal görünmesi, estetik bir görünüm sağlanması açısından kritiktir. Saç ekim yönü doğru belirlenemezse yeni çıkan saçlar eski saçlarla uyumsuz durur. Kafa biçimi farklılaşır, olumsuz bir estetik görünüm oluşur. Saç ekim yönünün doğru belirlenmesi ekim alanında önceki saçların çıkış yönüyle aynı yönde kanal açmayı sağlar. Ayrıca açılan kanalların tepe bölgesinden 30-45 derecelik açıyla dışa ve öne doğru açılması gerekir.

saç eki̇mi̇ i̇le doğal ve gür saçlar

Saç Ekiminin Başarıyla Sonuçlanması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her saç ekimi başarıyla sonuçlanmaz. Saç Ekimi ayrıntılı işlemler gerektiren, uzman kişilerce uygulanması gereken bir estetiktir. Yanlış saç ekimi yapıldığında mutlaka deneyimli bir plastik cerrah tarafından düzeltme yapılmalıdır. Olumsuz sonuçlar yaşamamak için Saç Ekiminde şu kriterlere dikkat edilmelidir:

* Saç Ekimi mutlaka dermatolog ya da plastik cerrah tarafından yapılmalıdır.

* Kişinin cildi ve saç yapısı doğru tahlil edilmeli, donör bölge doğru belirlenmelidir.

* Saç ekim yönü, saç-alın çizgisi tespiti uygun şekilde yapılmalıdır.

* İlk yıkama klinikte gerçekleştirilmeli, doktorun önerdiği tüm kriterler uygulanmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Nasıl Bir Süreç Yaşanır?

Saç Ekimi sonrasında kişi günlük yaşamına hemen dönebilir. Saç ekilen alan bandajlı olacaktır. Saç ekilen alanda kızarıklık, kaşınma, kabuklanma, şişlik etkileri görülebilir. 7–10 gün içerisinde bu etkiler yok olur. 10–15 gün sonra şok dökülme denilen durum oluşur. Şok dökülme; ekilen tüm saçların dökülmesidir. Bu dökülme yeni saç köklerinin çıkacağına dair bir belirtidir. Sonraki 6 ay–1 yıl arası bir sürede ekim bölgesinde yavaş yavaş sağlıklı saç kökleri çıkar.

Saç Ekimi Sonrasında İlk Yıkama

Saç Ekimi sonrasında saçın evde yıkanmaması en temel kurallardan biridir. İlk yıkama klinikte doktor denetiminde gerçekleştirilir. Saçın yıkanması Saç Ekiminden 3 gün sonra yapılır. Yıkamada özel şampuan ve losyon kullanılır. Özel losyon tampon şeklinde, nazik hareketlerle saça uygulandıktan sonra 30 dakika bekletilir. Yıkama aşamasında kullanılan su tazyiksiz ve ılık olmalıdır. Su ele alınarak saç ekim alanına elle aktarılır. Losyon arındırıldıktan sonra şampuan elle tampon şeklinde sürtmeden uygulanır. Durulama elle akıtılan su yardımıyla yapılır. Ekim bölgesi havlu kâğıtla sürtmeden kurulanır. Saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır.

Saç Ekimiyle Ömür Boyu Sağlıklı Saçlar

Saç Ekiminde donör bölgeden alınan saç kökleri sağlıklı bir alandan seçildiği için ekilen saçlar bir ömür boyu kalıcılık gösterir. Uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken tüm kurallara uyulduğu ve iyileşme sürecinde gerekli özen gösterildiği sürece sağlıklı, gür saçlara kalıcı olarak kavuşmak mümkündür.

Saç Ekimi İle Hayatınızı Değiştirin

Saç Ekimi yaptırarak yaşamınızda pek çok değişikliğe de kavuşabilirsiniz. Saç Ekimi ile;

* Doğal, sağlıklı saçlara kavuşarak genç, estetik bir görünüm elde edersiniz.

* Sosyal ve iş yaşamında daha girişken olunur.

* Özgüven artar. Kişi kendisiyle barışık hale gelir.

* Karşı cinsle ilişki gelişir.

* Saç dökülmesine ağrısız, acısız, son teknolojik yöntemlerle kalıcı çözüm sağlanmış olur.

Özel Quartz Poliklinik

Web Site: https://www.quartzclinique.com/

TEL: +90 212 241 46 24

Facebook:@quartzclinique

Instagram :@quartzclinique

YouTube: Quartz Clinique

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu