featured

PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Bankacılık, lojistik, posta gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren PTT tarafından sunulan hizmetlerin başında, posta ve kargo hizmetleri gelir. PTT, posta ve kargo hizmetleriyle o kadar özleşmiştir ki PTT denince çoğu kişinin aklına, ilk olarak posta ve kargo gelir.

PTT Kargo Nedir?

PTT Kargo, genel müdürlük olarak hizmet veren Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT Anonim Şirketi), kargo birimidir. Bu birim, PTT’nin kargo operasyonlarını yürütür. 2008 yılında kurulan PTT Kargo, 1840 yılından beri varlığını sürdüren PTT’nin en yeni ve başarılı birimlerinden bir tanesidir.

Kargo kelimesi teknik olarak 30 kg ağırlığın ya da üç yüz desi metreküp hacmin üzerindeki gönderileri ifade eder. Ancak halk arasında kargo, haberleşme niteliği bulunmayan bütün gönderiler için kullanılır. Havayoluyla, karayoluyla ve denizyoluyla taşıma yapma kabiliyeti olan PTT Kargo’nun temel görevi, göndericiden teslim aldığı kargoları, güvenli bir şekilde ve uygun bir ücret karşılığı alıcıya ulaştırmaktır. Türkiye’de en çok şubesi bulunan kargo firması olan PTT’nin, Türkiye genelinde 82 başmüdürlüğü ve 1019 merkez şubesi bulunur. Merkez şubelere bağlı 2729 alt şubeyle hizmet veren kurumun acente sayısı ise 506’dır.

PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Hangi Hizmetleri Verir?

PTT Kargo tarafından, kargo hizmetlerini iyileştirmek adına sunulan özel hizmetler şunlardır:

 • Ödeme şartlı: Bu hizmet, kargonun alıcıya ücret karşılığı teslim edilmesini ve teslim alınan ücretin, göndericiye ulaştırılmasına yarar. Bu tür gönderiler, kargo ile satış yapan ve satış ücretini, kapıda tahsil etmek isteyen işletmeler tarafından kullanılır.
 • PTT’de teslim: Bu hizmetle gönderi, alıcının adresi yerine, en yakın PTT adresine gönderilir. Alıcı kargoyu, başvuru üzerine PTT iş yerinden teslim alır.
 • Ücreti alıcıdan tahsil: Bu hizmet, gönderi bedelinin alıcıdan tahsil edilmesine yöneliktir. Hizmet kapsamında yollama ücreti ve özel hizmetlerin bedeli, kargoyu teslim alan kişi ya da şirket tarafından ödenebilir. Bu hizmet, PTT APS (acele posta servisi) hizmetiyle birleştirilebilir ancak PTT tarafından sunulan ödeme şartlı hizmetiyle birleştirilemez.
 • Alma haberli: Bu hizmet kapsamında gönderi, alıcıya imza karşılığı teslim edilir. Alıcı kişi ya da şirket kargoyu teslim aldığında gönderici kişiye, bilgilendirme SMS’i gönderilir.
 • Değer konulmuş & sigortalı: Bu hizmet kapsamında gönderi, gönderici tarafından belirtilen değeri gerçek değeri esas alınarak sigortalanır. Kayıp, çalınma ve hasar durumunda, PTT Kargo tarafından göndericiye, tazminat ödenir.
 • Kontrollü teslim: Normal şartlarda alıcı, gönderiyi kargo personelinin gözetiminde, kontrol ederek alma hakkına sahiptir. Ancak çoğu alıcı, kargosunu kontrol etmeden teslim alır. Fakat gönderici taraf, PTT’den kontrollü teslim hizmeti alırsa kargo personeli, gönderiyi alıcının kontrol ederek teslim almasını sağlar.
 • Gidiş dönüş: Bu hizmet kapsamında gönderinin gidiş ve dönüş ücreti ilk kabulde tahsil edilir. Bu tahsil ve hizmet kapsamında gönderinin kaynağına geri dönüşü, PTT Kargo tarafından ücretsiz sağlanır.
 • Alıcının kendisine teslim: Bu hizmet kapsamında gönderi, sadece alıcının kendisine, imza karşılığı teslim edilir.
 • Telefonla bilgilendirme: Bu hizmet kapsamında gönderici, gönderinin teslim edilip edilememesiyle ilgili, sabit veya cep telefonu üzerinden bilgilendirilir.
 • Adresten alma: Özellikle şirketler tarafından kullanılan bu hizmet kapsamında gönderler, PTT personeli tarafından göndericinin adresinden teslim alınır.

PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır?

PTT kargo sorgulama, PTT Kargo’nun gönderi takibi için oluşturduğu özel sayfa üzerinden yapılır. PTT’de kayıtlı gönderilerin takibi, şu şekilde yapılır:

 1. Öncelikle PTT Gönderi Takip sitesi ziyaret edilir.
 2. Açılan sayfada, sol taraftaki kutucukta yer alan boşluğa, takip numarası yazılır.
 3. Daha sonra, kutucuğun hemen sağ kısmında yer alan büyüteç işaretine tıklanır.
 4. Açılan sayfada gönderinin hangi konumdan teslim alındığı, halihazırda hangi lokasyonda olduğu ve tahmini teslim tarihi görüntülenebilir.

PTT Kargo takip işlemi için 444 1 788 numaralı telefon hattı da kullanılabilir. Bu hat, PTT gönderi takibini bir PTT temsilcisiyle konuşarak yapmak isteyen kişiler için hizmet verir.

PTT Kargo Gönderiyi Kaç Günde Teslim Eder, Eve Gelir mi?

PTT Kargo’yu kullanan kişilerin en fazla sorduğu iki soru, PTT Kargo’nun kaç günde teslimat yaptığı sorusu ve eve gelip gelmediği sorusudur. PTT’nin kargo teslim süresi, genellikle 1, 2 ya da 3 iş günüdür. Nadiren de olsa bazı kargoların teslim edilmesi 4 gün ve daha üzeri vakitler alabilir. Özellikle kırsal alanlarda ve PTT’nin herhangi bir temsilciliğinin bulunmadığı bölgelerde yaşayanlar için teslimat süresi, nadiren de olsa bir haftayı bulabilir.

Kargosunun ne zaman teslim edileceğini merak eden kişiler, gönderi takip koduyla, bir önceki başlıkta anlatılan kargo takip işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlem sonucunda, tahmini teslim tarihi öğrenilebilir.

PTT Kargo Takip, normal kapsamdaki gönderilerin teslimi için evlere gider. Ancak gönderici kişi, kargosunun evinden alınmasını talep ederse bu işlem, özel hizmet kapsamındadır. Ekstra ücret karşılığı, böyle bir hizmetten yararlanılabilir.

PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Ücreti Ne Kadar? 2022

PTT gönderi ücretleri, gönderinin desi, kg ve gönderi adresi bilgisine göre belirlenir. Genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse PTT Kargo ücretleri, 2022 yılında şöyledir:

 • Yurt içinde 1 kilogramlık bir gönderi, yaklaşık 30 TL tutar.
 • Yurt içinde 2 kilogramlık bir gönderi, yaklaşık 35 TL tutar.
 • Yurt içinde 3 kilogramlık bir gönderi, yaklaşık 40 TL tutar.

Gönderi ücreti belirlenirken desi birimi esas alındığı için gönderinin eni, boy ve yüksekliği, ücreti doğrudan etkiler.

Yurt dışı için fiyatlarda ise gönderinin gideceği ülkenin konumu etkilidir. Türkiye ile arasındaki kargo ve lojistik operasyonları gelişmiş olan ülkelere, kargo masrafları daha az tutar. Örneğin Avrupa ülkelerine karayolu ile ulaşım mümkün olduğu için ve sık kargo gönderimi olduğu için Türkiye’den Avrupa ülkelerine kargo göndermek, diğer ülkelere kargo göndermekten daha ucuzdur.

1840 yılında, Osmanlı İmparatorluğu Posta Nezareti olarak hayata geçen PTT’nin, kargo birimi henüz 20 yıllık olsa da PTT Kargo halihazırda, Türkiye’deki en büyük kargo şirketidir. Dolayısıyla her gün yüz binlerce kişi, PTT Kargo’yu kullanır ve her gün on binlerce kişi, PTT Kargo takip nasıl yapılır sorusunun yanıtını arar. Eğer siz de benzer bir araştırma içindeyseniz bu haberimizin ilgili bölümlerinde; PTT nedir, kargo faaliyetleri nelerdir, PTT Kargo gönderiyi kaç günde teslim eder ve PTT Kargo takip nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Son dakika personel sağlık ve gündem gelişmelerini Sağlık Ağı’nda takip edebilirsiniz.

PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir