Gündem

Polonya’da Onlarca Kedi Kuş Gribine Yakalandı

Polonya, 27 Haziran tarihinde DSÖ’ye resmi bir açıklama iletilerek ülke genelinde kediler arasında meydana gelen beklenmedik ölüm vakaları bildirildi. 11 Temmuz itibarıyla, 46 kedi ve bir karakulak numunesi üzerinde yapılan testler sonucunda, bu vakalardan 29’unun H5N1 virüsüne pozitif çıktığı tespit edildi.

Bu vakaların 11’i maalesef hayatını kaybederken, 14’üne ötenazi uygulandı. Kedilerin virüse nasıl maruz kaldığı henüz belirlenemedi ve bu konuyla ilgili epidemiyolojik araştırmalar devam etmekte. Kuş gribine yakalanan kedilerin temas ettiği kişiler arasında henüz semptom bildirilmemiş olup, temaslı kişiler için gözetim süresi sona erdi. Kuş gribinin kedilerden insanlara bulaşma riski düşüktür; ancak veterinerler gibi virüslü kedilere koruyucu ekipman kullanmadan yaklaşan kişilerde bu risk düşük ve orta olarak değerlendirilmektedir. Kedilerin daha önce kuş gribi enfeksiyonuna maruz kaldığı rapor edilmiş olsa da, Polonya, ülke genelinde yaygın bir coğrafi alanda H5N1 virüsüne yakalanan kedilerin sayısını bildiren ilk ülke olmuştur.

DSÖ, Polonya’daki durumu yakından takip etmekte olup, bölgesel kuruluşlar ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü gibi Polonya’daki diğer ortak kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu