Organ Nakli Beklerken Vefat Eden Doktor Toplantıda Anıldı

Organ Nakli Beklerken Vefat Eden Doktor Toplantıda Anıldı

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa Şehir Hastanesi’ndeki programda, organ nakli konusunda yaklaşık 10 senedir Türkiye’de zirvede bulunan bölgenin Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Bilecik ve Düzce’den oluştuğunu söyledi.

Bu bölgenin rakamlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çeken Yavuzyılmaz, donör tespiti, beyin ölümü tespiti ve bunların donör haline gelmesinde öncülük etmiş bir bölge olduğundan bahsetti.

Gerçekleştirilen programı, Çekirge Devlet Hastanesinde senelerce organ nakil koordinatörlüğü görevini yerine getiren ve yaşam mücadelesi verdiği hastanede 64 yaşında yaşamını yitiren emekli genel cerrahi uzmanı Opr. Dr. Timur Didinen’e atfettiklerini belirten Yavuzyılmaz şu sözleri kullandı,

“Maalesef birkaç ay önce kendisini böbrek yetmezliğine bağlı sorunlar sebebiyle kaybettik. Hakikaten bütün enerjisini hasta yatağında dahi olmak üzere bu konuya harcamış, birçok cana, birçok kişiye dokunmuş bir abimizdi. Onun için bugünkü kutlamayı da onun anısına düzenleyerek aziz hatırasına da bir nebze olsun dokunalım istedik.”

Yavuzyılmaz, adı geçen bölgenin, en yakın bölgeye yüzde 40 daha fazla donör çıkararak süreci yürüttüğüne dikkat çekti.

Kovid-19 salgını sebebiyle globalde olduğu gibi Türkiye’de de beyin ölümü tespitleri ve donör çıkarmada geriye düşüldüğünden bahseden Yavuzyılmaz, “Bu konuda daha önceki gayretlerini bildiğim bu salondaki tüm arkadaşlarıma, bu işin tüm paydaşlarına ‘Hadi yeniden eskinin çok daha üzerine çıkma zamanı’ diyorum ve bu konuda yapılan gayretleri yakinen müşahede eden birisi olarak söylüyorum, buna inanarak söylüyorum. Bunun çok daha üzerine çıkacağımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy ile Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Yıldız da sürece katkı sağlayan sağlık personellerine şükran duyduğunu söyledi.

Daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü, Bursa Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi koordinasyonunda, okulda koruyucu sağlık hizmetleri çerçevesinde, organ sağlığının korunması ve geliştirilmesi, toplumda organ bağış farkındalığının yaygınlaştırılması doğrultusunda oluşturulan “Eğitimde iş birliği protokolü” imzalandı.

Opr. Dr. Timur Didinen tarafından, beyin ölümü gerçekleşen hastaların ailelerinin ikna edilmesinin ardından nakil olarak hayatlarına devam eden hastaların hikayelerini anlattığı programda, Didinen’in ailesine teşekkür plaketi verildi.

Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Bilecik ve Düzce il sağlık müdürleri ile sağlık kurumu personellerinin de katılmış olduğu toplantının ardından organ nakli koordinatörlerine teşekkür belgeleri takdim edildi.

 

Organ Nakli Beklerken Vefat Eden Doktor Toplantıda Anıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir