Gündem

Afyon’da Bir Öğretmen, Öğrencisinde Tümör Olduğunu Fark Etti

Afyonkarahisar’da bir öğretmenin, öğrencisinde fark ettiği karın şişliği için hastaneye götürülen 12 yaşındaki kız çocuğunun sağ yumurtalığındaki 7 kilo 400 gramlık tümör sorunsuz bir operasyonla alındı.

Çobanlar ilçesi Zafer Ortaokulu’nda öğrencisinin karnındaki şişliği fark eden beden eğitimi öğretmeni Muhammed Metin Demir (28), kız çocuğunun ailesi ile görüştü.

Önce sağlık ocağına, daha sonra Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesine götürülen kız çocuğunun sağ yumurtalığında tümör olduğu belirlendi.

Gerçekleştirilen başarılı operasyonla çocuğun yumurtalığındaki 7 kilo 400 gramlık tümör alındı.

“Çok nadir görülen bir tümör”

AFSÜ Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer, yumurtalığın (over) yumurtanın üretildiği, depolandığı ve salgılandığı organlar olduğunu söyledi.

Hastanın bir aydır karnındaki şişliğin artması üzerine kendilerine başvurduğunu aktaran Tuncer, şu bilgileri verdi:

Yaptığımız tetkiklerde bunun bir over tümörü olduğunu düşünerek operasyona aldık. Operasyon sırasında sağ overinden tümörü çıkardık. Hastayı sağlıklı şekilde taburcu edeceğiz. Over tümörleri için hastalara ve halka tavsiyelerde bulunuyoruz. Çocukların karnında ağrılı veya ağrısız şişlikler, özellikle göbek altındaki şişlikler olduğunda, idrar yapma güçlüğü veya idrar yaparken yanma olduğunda, ara ara bulantı, kusma, adet düzensizliği veya beklenmedik kanamalar gibi durumları gördüğünüz zaman hastaneye başvurunuz.

Tuncer, over tümörlerinin çocukluk çağı tümörlerinin yüzde 1’ini oluşturduğunu, çoğunlukla iyi huylu tümörlerden olduğunu söyledi.

AFSÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz de hastadaki tümörün çok az rastlanan türlerden olduğunu vurgulayarak, “Nadir gördüğümüz, 28 santimetre boyutlarında çok büyük bir tümördü. Böyle tümörlerde, bu tür kitlelerin çıkarılması önemlidir. Tümörün iyi huylu olması beklentisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Öğretmen: “Sağlık açısından bir problem olduğunu düşündüm”

Beden eğitimi öğretmeni Muhammed Metin Demir de derslerinde ilk olarak ısınmak için hafif tempo koşu yaptıklarını belirtti.

Sıraya geçtiğinde öğrencisinin gün geçtikçe karnının şiştiğini fark ettiğini söyleyen Demir, “En son kol ve bacakları normalken karnında büyük şişlik olduğunu gördüm. Sağlık açısından bir problem olduğunu düşününce okuldaki kadın hocalardan yardım istedim. Sonrası durumu aileye bildirdik. İnşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu