featured
Mutasyon Sonrası Kovid Vaka Sayıları Arttı

Mutasyon Sonrası Kovid Vaka Sayıları Arttı

Omicron BA varyantının daha bulaşıcı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, vakaların bu sebeple arttığını ifade etti.
Türkiye genelinde olduğu gibi Tokat il çapında da kovid vakaları artış eğiliminde. İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, “Daha bulaşıcı olmasıyla vaka sayılarımız da arttı. Ama hastane yükümüz önceki salgının diğer pikleri gibi değil. İlçe hastanelerimizde ilimizin her noktasında testlerimiz yapılmakta” dedi.

Kovide Karşı Maske Uyarısı

Korona virüse karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Nergiz, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgından korunmak için birçok tedbir alınmakta. Bu tedbirler başta kalabalık alanlarda maske takmak olarak söyleyebiliriz. Yine maskenin yanında el hijyeni önemli.

El hijyeni için elimizi yine sabunlu suyla yıkamamız gerekli. Ama bununla beraber tabii en önemlisi salgını bitirmenin ve salgını durdurmanın en önemli etkisi aşı. Aşı halen etkin. O noktada ilimizde bütün hastanelerimizde, ilçe sağlık müdürlüklerimizde ve aile hekimliklerimizde aşı yapmaktayız. Vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Özellikle eksik aşılıları, aşı olmamışları ve hatırlatma dozu olmamış vatandaşlarımızı aşıya davet ediyorum” diye konuştu.

Karintina Uygulaması

Korona virüs hastalarında 7 gün karantina uygulaması devam ediyor. Nergiz, “Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli tedbirleri noktasında ve algoritma noktasında sürekli bir güncelleme söz konusu. Pozitif vakalarımızda 7 gün karantinayı uygulamaya devam ediyoruz. Hastanelerde tedavi gören ağır ve daha sıkıntılı hastalarımıza ilaçla tedaviye başlıyoruz. Vatandaşlarımız hekimlerimizin önerisinin dışına çıkmasınlar” diye konuştu.

Mutasyon Sonrası Kovid Vaka Sayıları Arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir