Mevsimsel Griple Kovid-19 Vakaları da Artabilir

Mevsimsel Griple Kovid-19 Vakaları da Artabilir

Antalya’da yapılan Türk Yoğun Bakım Uzmanları 19. Ulusal Kongresi ve 11. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısına katılımlarını gösteren Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, salgın sürecinde aldıkları tedbirler neticesinde yoğun bakımlarda sorun yaşanmadığını belirtti.

mevsimsel griple kovid-19 vakaları da artabilir

“Yeni mevsimsel grip etkenleriyle birlikte Kovid-19 vakalarında da artış olabilir.”

Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Önümüzdeki kış ayları bizim için önemli. Mevsim değişikliklerinde özellikle yeni etkenler, yeni mevsimsel grip etkenleriyle birlikte Kovid-19 vakalarında da artış olabilir. Her iki viral etkenle birlikte grip ve Kovid-19 belirtileri karıştırılabiliyor. Viral belirtileri olan birisinin Kovid-19 olmadığı anlamına gelmiyor. Mevsimsel grip olan birisinin vücut direnci düştüğü için iyileşme periyodunda yeniden Kovid-19’a enfekte olabilir. Onun için özellikle 65 yaş üzerindekilerin mutlaka hem grip aşısı hem koronavirüs hatırlatma dozlarını yaptırmaları gerekiyor.” söylemlerinde bulunarak şu şekilde devam etti:

O yüzden halkımıza bu pandeminin bir anda bıçakla kesilir gibi bitmeyeceğini söylemek zorundayız. Lütfen bireysel önlemlerinizi almaya devam edin. Benim en büyük önerim şu olacaktır. Eğer viral semptomlar gösteriyorsanız kendinizi izole edin ya da diğer insanlarla iletişiminizi azaltın. Maskenizi takın ve etrafınızı, sevdiklerinizi korumaya devam edin. Çünkü sevdiklerimizi kaybettik, çok sayıda can gitti. Her biri bizim için çok üzücüydü.” dedi.

mevsimsel griple kovid-19 vakaları da artabilir

“İleri yaş grubu çok daha fazla etkileniyor. O yüzden 65 yaş ve üzerini ayrıca uyaralım istiyorum.”

İleri yaş grubu çok daha fazla etkileniyor. O yüzden 65 yaş ve üzerini ayrıca uyaralım istiyorum. Çünkü mevsimsel grip etkenlerine ve koronavirüsle ilişkili aşılarını mutlaka olmalılar. Çünkü hastalık bu bireylerde daha ağır seyrediyor. Kendilerini korumak adına aşılama konusunda hassasiyetlerini yüksek tutmalarını rica ediyoruz. Aşıların özellikle kasım sonuna kadar tamamlanmasını öneriyoruz. Çünkü artık kasımdan sonra koruyuculuğu açısından sıkıntı olabilir. O yüzden bir an önce kışın soğuk aylarına girmeden aşılamalarını bitirmelerini öneriyoruz.

Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, hastanelere başvuran Kovid-19 hastalarında bazı dönemlerde seyrelme ve fazlalaşma olabildiğini belirterek, salgın boyunca Avrupa’daki artışa bağlı olarak Türkiye’de de 2-3 hafta içinde artış olabileceğini belirtti.

2022 Aralık ve 2023 Ocak aylarında özellikle tedbir alınmasını belirten Turan, “Artış olabilir dikkatli olmak lazım. Virüs hastalık şiddetini hafifletti ancak enfekte kişi sayısı yüksek olabilir.” dedi.

Mevsimsel Griple Kovid-19 Vakaları da Artabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir