Gündem

Memura Ek Zam Kesinleşti Mi? Enflasyon Farkı Ne Durumda?

Mart ayı çerçevesinde açıklanan enflasyon verileri doğrultusunda enflasyon Mart ayında aylık bazda yüzde 2,29 oranında artış gösterirken yıllık bazda ise yüzde 50,51 oldu. Mart ayı enflasyon rakamları ile beraber 3 aylık memur enflasyon farkı da hesaplanmış oldu. Enflasyon yılın ilk 3 ayında yüzde 12,5 olurken yüzde 4,19 enflasyon farkı oluştu. Nisan, Mayıs ve Haziran ayında çıkması beklenen enflasyon rakamları memurların alacağı enflasyon farkının da ortaya çıkmasını beraberinde getirecek.

Geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşının 7500 TL seviyesine çıkarılması, memura ek zam konusunun tekrardan dile getirilmesine vesile olmuştu. Sayısı binleri aşan memurlar sosyal medya platformu Twitter’da bir araya gelerek yetkililerden ek zam talebinde bulunmuş, yüzbinlerce tweet atılmıştı. Ek zam talebinin ise tekrardan kulislerde konuşulmaya başlandığı öğrenilen bilgiler arasında.

Kabinede ele alınması tahmin ediliyor

Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda milyonlarca memurun talebi kapsamında ek zammın masaya yatırılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı en son 6 Mart tarihinde gerçekleşmişti. Normal koşullarda Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde ve Bakanların katılımıyla Kabine Toplantısı 2 haftada bir düzenleniyordu. Bu doğrultuda, toplantının 3 Nisan Pazartesi günü yapılması bekleniyordu fakat toplantı henüz düzenlenmedi. Konu hakkında resmi bir açıklama ise bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu