Gündem

Memur Zammında Taban Ücret Teklifi Ne Kadar Olacak?

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yıllarını kapsayacak maaş artışlarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, genel talepler üzerinde müzakere süreci dün başladı. Memur-Sen, maaşlarda 22 bin lira yerine 30 bin liralık bir taban ücret talebinde bulunacak.

1 Ağustos itibariyle başlayan takvim doğrultusunda, 11 hizmet koluna ait tekliflerle memurların genel taleplerine ilişkin ön müzakere süreci başladı. Milliyet’in hazırladığı habere göre; dün itibarıyla başlayan müzakere görüşmelerinde genel talepler ile komisyon raporları detaylı olarak masada tartışılacak. Hafta sonuna kadar sürecek müzakerelerin ardından hükümetin zam teklifinin de şekillenmesi bekleniyor.

“14 Ağustos’ta teklif netleşecek”

Bu bağlamda, hükümetin zam teklifi ile 3’er aylık periyotlarla maaş artışı talebine yaklaşımının, 14 Ağustos Pazartesi netleşmesi bekleniyor. Müzakere sürecinde ise Memur-Sen, piyasadaki gerçek fiyat artışlarına değinerek, resmi enflasyon hedeflemesi yerine piyasaya göre bir zam teklifi yapılması beklentisini dile getirecek. Memur-Sen, bekar çalışanlarında kayıp yaşamayacağı şekilde düzenlenmesi gerektiğini savunacak olup, en düşük memur maaşı talebini 22 bin lira yerine 30 bin liralık bir taban ücret teklifinde bulunacak. Ağustos ayının sonuna kadar devam etmesi beklenen sözleşme sürecinde, hakem heyetinin son sözü söyleme ihtimali öne çıkıyor.

“Memur-Sen’in zam talepleri”

7. Dönem Toplu sözleşmelerde yetkili konfederasyon olarak kamu çalışanlarını temsil eden Memur-Sen, 3’er aylık periyotlarla zam talep ediyor. Memur-Sen, 2024 için birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 olmak üzere toplam yüzde 70; 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla yüzde 25 ve yüzde 15 olmak üzere toplam yüzde 40 zam istiyor.
Memur-Sen, memurlar için aylık 7 bin 650 TL kira yardımı, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesi, 8 bin 77 TL seyyanen zammın emekli memurlara da yansıtılması taleplerinde de bulunuyor. (Kaynak: Milliyet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu