Gündem

Memur ve Emekliler Heyecanla Bekliyordu: Memur Maaşlarına Ne Kadar Artış Yapılacak?

Memur ve emekliler, enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte maaş artış oranlarını merakla bekliyorlardı. Temmuz ayı zamları, memurlar, memur emeklileri ve SSK ile Bağkur emeklileri için netleşti. Açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte memur maaşları, memur emeklisi aylıkları ve emekli maaşlarının zam oranları belirlendi.

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında belirlenen toplu sözleşme oranına 6 aylık enflasyon farkı eklenerek emekli ve memur maaşları belirlenmektedir. 2023 Ocak döneminde memur zam oranı enflasyon farkı ve toplu sözleşme zam oranının birleşimi olarak yüzde 8 olarak belirlendi. Temmuz zam oranı ise yüzde 6 olarak belirlendi. Temmuz maaş zammı, 6 aylık enflasyon farkıyla birlikte hesaplanacak. SSK ve Bağkur emekli aylıkları, Ocak – Haziran dönemindeki enflasyon oranına göre Temmuz ayında artırılacak.

Normal koşullarda işçi emeklisi, ilk altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam almaktadır. TÜİK verilerine göre Haziran ayında altı aylık enflasyon oranı yüzde 19,77 olarak gerçekleşti. Bu doğrultuda, en düşük SGK ve Bağkur emekli aylığı, refah payı hariç olarak yüzde 19,77 artacak ve en düşük SGK emekli aylığı 8 bin 982 liraya yükselecektir.

Torba yasa kapsamında en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkarılacak. Memur maaşı yüzde 85 oranında artırılacak. Aynı oran memur emekli maaşlarına da uygulanırsa, en düşük memur emeklisi aylığı Temmuz ayında 16 bin 700 liraya yükselecektir. (Kaynak: İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu