Gündem

Memur Maaş Zammı Ne Zaman Açıklanacak? Enflasyon Verileri Belli Oldu mu?

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması, milyonlarca memur ve memur emeklisi tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Her yıl iki kez gerçekleştirilen toplu sözleşme zammının yanı sıra, memur ve emekli maaşları 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor. Haziran enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, 2023 yılının ikinci zam oranı da netleşmiş olacak. Bu durum, memurlar ve emekliler için önemli bir bilgi kaynağı olacak.

İçindekiler

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Emekli ve memur maaş zammı oranı, 5 Temmuz tarihinde açıklanacak olan enflasyon rakamlarının ardından netleşecek. Bu veriler, zam oranının belirlenmesi için önemli bir referans olacak ve memurlar ile emekliler için sonuçları merakla beklenen bir süreci başlatacak.

ENFLASYON FARKI VE REFAH PAYI

Yılın ilk 6 ayında memurlara yüzde 8 sözleşme zammı uygulanmıştı. Bu oranı aşan fark kadar da memurlara enflasyon farkı verilmesi planlanıyor. İlk 5 aylık verilere göre, memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,13’lük bir enflasyon farkı ödemesi yapılması mümkün hale geldi. Aynı dönemde SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranı ise şimdiden yüzde 15,26 olarak belirlendi.

Emekliler ve memur maaş zammı oranının refah payıyla yükselmesi bekleniyor. Bu, enflasyonun üzerinde bir artış sağlanarak, çalışanların ve emeklilerin refah düzeylerinin korunması hedefleniyor.

ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANI IŞIKHAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve emekli maaşı zammına ilişkin yaptığı açıklamada maaş artışına ilişkin düzenlemedin Temmuz ayı içerisinde Meclis’e geleceğini ve en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılacağını ifade etti. (Kaynak: NTV)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu