featured
Kovid Vakaları 5 Haftadır Yükseliyor

Kovid Vakaları 5 Haftadır Yükseliyor

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) kovid için yeni verileri duyurdu. Geçen hafta dünya genelinde 5,7 milyon Kovid-19 vakası tespit edildi.  Vaka sayısı önceki haftaya göre yüzde 6 oranında arttı.

Kovid vakaları haziranın ikinci yarısından itibaren yeniden artış eğilimine girdi. Artışta, Omicron varyantının bulaşıcılığı yüksek BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının hakim hale gelmesinin etkin rol aldığı ifade edildi.

Kovid Kaynaklı Ölümlerde Artış Görülmedi

DSÖ, vaka artışına karşın virüse bağlı ölümlerde belirgin artış görülmediğini belirtti. Geçen hafta dünya genelinde kovid kaynaklı 9 bin 800 ölüm kaydedildi.

Dünyada Kovid Salgını

En yüksek vaka artışları yüzde 28 ile Batı Pasifik ve yüzde 25 ile Orta Doğu’da görüldü. Vaka sayısı Afrika’da yüzde 33, Kuzey ve Güney Amerika’da yüzde 1 azalırken Güneydoğu Asya’da yüzde 5, Avrupa’da yüzde 4 arttı.

Haftalık ölüm sayıları ise Orta Doğu’da yüzde 78, Güneydoğu Asya’da yüzde 23 artarken Afrika’da yüzde 17, Batı Pasifik’te yüzde 10, Kuzey, Güney ve Orta Amerika’da yüzde 1 azaldı, Avrupa’da sabit kaldı.

BA.4 ve BA.5 alt varyantları daha bulaşıcı  ve hızlı yayılıyor. Aşıların ve hastalığı geçirmenin sağladığı bağışıklığa direnç artmış durumda.

Sonbaharla Birlikte Yeni Kovid Salgını Dalgaları Oluşabilir

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 13 Temmuz’da yaptığı açıklamada, BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının ülkedeki vakaların yüzde 80’ininden fazlasını oluşturduğunu bildirmişti. Eğilimin sürmesi halinde, güz aylarında dünya çapında yeni bir salgın dalgasının ortaya çıkabileceği öngörülüyor.

DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçen hafta yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının “küresel acil durum” olarak nitelendirilmeye devam edileceğini bildirmişti.

Ghebreyesus, Omicron varyantının alt varyantları BA.4 ile BA.5’in dünya genelinde vaka sayılarında artışı tetiklemeyi sürdürdüğüne dikkati çekerek, “Virüs kontrollerindeki azalma, varyantların nasıl bulaştığı, hastalığa yol açma ihtimali ve virüse karşı mücadelenin etkililiğinin derecesinin anlaşılmasına engel oluyor.” uyarısında bulunmuştu.

Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, Kovid-19 salgınının başından bu yana dünya genelinde 567 milyondan fazla vaka saptandı, virüs nedeniyle 6 milyon 387 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Kovid Vakaları 5 Haftadır Yükseliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir