Sağlık Makaleleri

Kovid Belirtileri Varsa Çocuk Okula Gönderilmemeli

20 milyon öğrenci eğitime başladı. Havaların soğumasıyla farklı salgınlarla birlikte kovid’de risk oluşturmaya başlayacak. Uzmanlar KOVID 19’un sadece hafif şekilde basit bir gribal enfeksiyon halinde seyrettiği için ölümcül salgının sonuna gelindiğini belirtiyor.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, kovidin tamamen kaybolmadığını, sadece sürü/toplum bağışıklığı ve aşılar ile artık hafif formlarda göründüğünü belirtti. Prof. Şevket Özkaya, buna rağmen bulaşıcılığı 20 artan virüsün eğitimde aksamalara ve işgücü kaybına neden olmaya devam edeceğini öngördü.

Kovid Belirtileri

Prof. Şevket Özkaya, yeni bir virüs mutasyonu olmadığı sürece sürecin toplumda soğuk algınlığı belirtileri gibi seyredeceğini, son virus varyantının bulaşıcılık katsayısının ilk salgındaki varyantlara oranla 20 kat fazla olduğunu, bunun da bir hasta çocuğun virüsü sınıftaki diğer çocuklara bir iki gün içinde bulaştırması demek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Özkaya, “Daha önce bir sınıfta 2 öğrenci pozitif olunca sınıf kapatılıyordu. Şimdi bulaşma oranı 20 kat fazla. Bu durumda hemen hemen sınıfın tamamının enfekte olmasını bekleyebiliriz. Bu da eğitimde aksamalara neden olacak” diye konuştu. Bunun da hem ailenin iş gücü kaybı hem de virusün yeni mutasyonlara yol açma riski taşındığını belirtti. Bu yüzden ailelerin dikkatli ve sorumlu davranarak, ateş, halsizlik, öksürük gibi şikayetleri fark etmeleri durumunda çocuklarını okula göndermemelerini tavsiye etti. Durumun suistimal edilmemesi uyarısında da bulunarak, “Bir iki gün bekleyin ve şikayetleri geçince okula yollayın” dedi.

Hatırlatma Dozu

Özkaya “Eğer gençlerimiz son 1 yıl içinde hatırlatıcı dozlarını oldularsa tekrar aşı olmalarına gerek yok. Bu hastalıkta şu anki tehlike, çocuklarımızın bu virusu evdeki yaşlı büyüklerine taşıma riskidir. O yüzden gençlerimiz ve çocuklarımız eğer grip vb semptom yaşarlar ise evdeki büyüklerine mesafe kuralına uymalarına ve yaşlı kronik hastalığı olanların hatırlatıcı dozlarını olmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu