Gündem

Koronavirüs’ün Çıkış Noktası Vuhan’da Kolera Vakası Tespit Edildi

Çin’in Vuhan bölgesinde bir hastada kolera tespit edildi. Hasta, Vuhan Üniversitesi’nde hemen tedavi altına alındı. Vuhan bölgesi, koranavirüs’ün çıkış noktası olarak biliniyor.

Hasta cumartesi akşamı kusma, ishal ve hafif ateş belirtileri ile sağlık kuruluşuna başvurdu. Yerel ve daha üst düzey hastalık kontrol merkezlerince yapılan kan testileriyle hastanın kolera olduğu kesinleştirildi. Bu aşamadan sonra yapılan tedavilerle hastadaki semptomlar ortadan kalktı.

Hastalığın yayılmaması için;

  • temaslı takibi,
  • numune toplama
  • bazı alanların dezenfekte edilmesi

gibi tüm gerekli tedbirler alındı. Bu tedbirler sonucunda herhangi bir ikinci vaka ile karşılaşılmadığı belirtildi.

Bu olay, 2022 içinde Çin’de görülen ikinci kolera vakası. 2021’de Çin’de 5 kişiye kolera teşhisi konurken can kaybı olmamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kolera kirli yiyecek ve içecek yoluyla bulaşıyor. Hastalık çoğu kişide semptom göstermese de küçük bir kısmında akut ishal ve dehidrasyon şikayetleri oluşturuyor. Tedavisi basit müdahalelerle sağlanan hastalık, müdahale edilmezse birkaç saat içinde ölüme neden olabiliyor.

Dünya’da Kolera

DSÖ, 2020’de 24 ülkede 857 kişinin kolera nedenli vefat ettiğini bildirdi. Gerçek sayı ise bundan daha fazla. (Kaynak: yenicaggazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu