Gündem

Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi Açıldı

İnşaası tamamlanan Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi açıldı. Açılış törenle yapıldı.

Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi’nin açılış törenine video mesaj göndererek katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlara daha efektif sağlık hizmeti sunmayı amaçlarken, öte yandan ülkelerinden göçe zorlananlara temel sağlık hizmetleri verme amacıyla da gereken tedbirleri aldıklarını açıkladı.

Problemin çözümü konusunda global toplumun katkısının önemine değinen Koca, şu sözleri kullandı:

“Açılışını yaptığımız Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi, Avrupa Birliği tarafından ülkemize yapılan uluslararası katkının ve yürütülen işbirliğinin somut bir tezahürüdür. Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Bakanlığımızın ortak çalışmalarıyla inşa edilen hastanemiz ve ağız diş sağlığı merkezimiz, nitelikli hasta odaları, uluslararası standartlara sahip ameliyathaneleri ve son teknolojik cihazlarla çağına uygun sağlık hizmetlerini herkesi kucaklayan anlayışla gerçekleştirmek üzere Kilis halkının hizmetine sunulmuştur.”

Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi ilk göçmen sağlık merkezi oldu

2011’de Türkiye’ye göç eden Suriyeli mültecilere kapılarını açan ilk şehir olan Kilis’e Türkiye’deki ilk göçmen sağlık merkezini açtıklarını belirten Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay, Kilis halkının göstermiş olduğu misafirperverliğin ve fedakarlığın alkışlanması gerektiğinden bahsederek sözlerine şöyle devam etti: 

“Suriye meselesi yalnız Kilis’in, Türkiye’nin ve bu bölgenin sorunu değildir. Bu sorun Avrupa’nın ve dünyanın sorunudur.”

Tolunay, 30 ilde 187 göçmen sağlığı merkezinin yer aldığının altını çizerek, “Etkin birinci basamak sağlık hizmetlerinin yanı sıra uzman hekimlerin de istihdam edildiği güçlendirilmiş göçmen sağlığı merkezlerinde ayrıca ruh sağlığı ve psikososyal destek hizmetleri de verilmektedir.” sözlerini kullandı.

– AB Türkiye Delegasyonu Başkanı’ndan mülteci problemi çözümü

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin 10 seneyi aşan bir zamanda azımsanmayacak düzeyde mülteciye misafirperverlik yaptığını hatırlattı.

Türkiye’nin savaştan kaçıp göç eden insanlara kapılarını açmasının takdirle karşıladıklarını, bu uğurda destek olmaya çalıştıklarını da söyleyen Meyer-Landrut, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak bütün bunlar geçici çözümlerdir. Suriyelilerin evlerine güvenli bir şekilde dönmelerinin sağlanmasıyla gerçek çözüm bulunabilir. Bu amaçla siyasi bir çözüme ihtiyaç vardır. 11 yılı aşkın bir süredir Suriye’de devam eden acımasız savaşı sona erdirecek siyasi bir çözüme ihtiyaç vardır. Bizler Türk halkı gibi bu soruna siyasi bir çözüm bulunabilmesi için çalışmalara katkıda bulunmak istiyoruz. Maalesef buna bir çözüm bulunmuş değil ve çözüm bulma sorumluluğu da Suriye rejimine ve uluslararası destekçilerine aittir.”

Kilis Valisi Recep Soytürk de tarım, sanayi, turizm ve gastronomi şehri olan Kilis’in ağırladıkları misafirlere önem gösteren bir şehir olduğunun altını çizerek, 147 bin Türk nüfusun yanı sıra 91 bin nüfusa daha ev sahipliği yapmanın basit bir şey olmadığını ekledi.

Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi’nin çok iyi olduğundan bahseden vali Soytürk, “Türkiye’de 20 tane olan cihazların bir kısmı Kilis’te, 39 tane olan cihazlardan bir tanesi Kilis’te. Bu anlamda Kilis’in sağlık sorununu büyük ölçüde hatta fazlasıyla çözdüğünü düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Thomas Bocek, Türkiye’de birçok alanda projelere finans desteğinde bulunduklarını, Suriye sınırına uzak olmayan Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi’nin kapsamlı ve modern sağlık hizmetlerine sahip olduğunu belirtti.

İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık da hastanenin maliyetinin 52 milyon 49 bin avro olduğunu paylaştı.

Tıp doktoru ve Klasik Türk Müziği sanatçısı merhum Alaeddin Yavaşca’nın eşi Ayten Yavaşca ise duygusallaştığını, merhum eşinin isminin hastaneye verilmesi dolayısıyla oldukça mutlu olduğunu belirtti.

Törende yapılan konuşmaların sonrasında Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi’nin açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri yeni yapılan hastaneye göz attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu