Gündem

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan Sağlıkta Para Puan Alamayanlar İçin Yeni Karar

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), kredi kartı olmayanlara maaş promosyonu kapsamındaki para puan ödemelerinin banka kartlarına yatırılması gerektiği yönünde tavsiye kararı verdi. Söz konusu karar, mülkiyet hakkının ihlali olarak değerlendirildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu , kredi kartı kullanmayan ya da kullanma imkanı olmayan bireylere maaş promosyonu kapsamındaki para puanlarının banka kartlarına yatırılması gerektiği yönünde dikkat çeken bir tavsiye kararı verdi. Karar, mülkiyet hakkının ihlali olarak değerlendirildi.

KDK’nın verdiği karara göre, Zonguldak’ta sağlık kuruluşunda çalışan kişiye, kredi kartını kullanımına engel durumu gerekçe gösterilerek maaş promosyonunun bir parçası olan para puanı ödenmedi. Para puanının ödenmesi adına yaptığı girişimler sonuçsuz kalan mağdur KDK’ye başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK, para puan tutarlarının kişilerin banka kartlarına yüklenme olanağı bulunmasına rağmen banka tarafından hukuki bir gerekçe olmadan ilgililere ödemenin yapılmadığını tespit etti. KDK, hak sahiplerine para puan ödemelerinin banka kartı üzerinden yapılması yönünde önemli bir karara imza attı.

Para puanların, promosyon bedelinin bir parçası olduğuna değinilen kararda, bunun Anayasa’da güvence altına alınan “mülkiyet hakkı” çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Bahse konu karara ilişkin şu açıklama kaydedildi; “Başvuranın iddiaları, idarenin açıklamaları, ilgili mevzuat hükümleri ile tüm dosya kapsamındaki bilgi ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde başvurana promosyon tutarının bir parçası olan, 2023 yılı ocak ayında yüklenmesi gereken ve halihazırda kredi kartına sahip olan başvuranın kredi kartına para puan tutarının yüklenmemesi işleminin hukuka, hakkaniyete ve eşitlik ilkesine uygun olmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu