featured

Kabine Toplantısı Sona Erdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kritik Açıklamalar

Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

“Kumluca ve Finike’deki sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz tüm kurumlarıyla ilçelerimizde çalışmalarımızı sürdürmektedir. Bu hafta da yurt içinde yurt dışında planladığımız çok sayıda programla milletimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz.”

“İnşallah Anadolu’daki son devletimiz cumhuriyetimizin 100’üncü yılını 2023’de şanına yakışır bir şekilde kutlayacağız. Tabi cumhuriyetimizin 100’üncü yılının sevincini yaşamak öyle sadece lafla sözle şiirler şarkıyla olmaz. Bizim için cumhuriyetimizin 100’üncü yılı demek, istiklalimize ve istikbalimize yakışır eser ve hizmetlerle milletimizin karşısına çıkmak demektir. İstiklalimize ve istikbalimize yakışır eserle milletimizin karşısına çıkmak demektir. Asıl büyük atırımlarımızı Türkiye Yüzyılı altında 2023’te başlayarak önümüzdeki yıllar içinde gerçekleştireceğiz. Kendi içimizde mutlaka hayata geçirmemiz gereken hususlar bulunuyor.”

“Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında vaktimizi boşa tüketen tartışmaları geride bırakmalıyız. Artık hep birlikte ortak geleceğimize odaklanmalı ve vaktimizi bu doğrultuda seferber etmeliyiz. Türkiye Yüzyılı ile evlatlarımızı güvenlik ve refah seviyesine çıkarmak istiyoruz. Hayal ettiğimiz hedeflere ulaşabilmemiz için olmazsa olmaz şartı milli iradenin üstünlüğü ilkesini herkesin kabul etmesi ve buna uygun davranmasıdır. Hala milli iradenin gücü yerine emperyalistlere bel bağlamak tarihten ders almamak demektir. Demokrasimizi de kalkınmamızı da yerli ve milli anlayışla ilerletemiz gerekiyor.”

İçindekiler

BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ

“Demokrasi hak ve özgürlükler gibi kavramları samimiyetle savunan herkesi bu teklifi desteklemeye çağırıyoruz. Türkiye Yüzyılına girerken üzerinde durmamız gereken husus milli meselelerde dayanışma içinde hareket etmeyi başarabilmemizdir. Sınırlarımızdaki güvenlik hattını tamamlayarak sinsi ve çirkin hesapları bir kez daha bozacağız.”

ENFLASYON VE HAYAT PAHALILIĞI

“Enflasyon ve hayat pahalılığının iç ve dış sebepleri var. İçeride kimi panikten, kimi art niyetten kaynaklanan fahiş fiyat artışlarına maruz kaldığımız bir gerçek.

Yıllık enflasyonun birkaç ay içinde yüzde 40’lı rakamlara ineceği gerçeği ortada. Malı veya hizmeti, akıl ve vicdan sınırlarının ötesinde ekonomik işleyişe zarar verecek şekilde fiyatlandıranlar, kendilerine kaybettirdiklerini unutmamalı”

6 YAŞINDA “EVLENDİRME” SKANDALI

“13 yaşında nişan, 14 yaşında evlilik gibi durumu kabul edebilmemiz asla mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır. Reşit yaşa ulaşmadan evlilik gibi hususlardaki hassasiyetimizi kimseye sorgulatmayız. Hadiseyi milletimizin inancı ve o inancın temsilcisi kurumlarla irtibatlandırmak ahlaki olmayan bir çarpıtmadır.

Yapılan çalışmaları görmezden gelen bir muhalefet var. Niyet mağdurun hakkını savunmaksa biz bunu zaten yapıyoruz. PKK’nın annelerinin kucağından kaçırıp dağa götürdüğü 12-13 yaşındaki kızlarımız için de aynı tepkiyi gösterin. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Her türlü haksızlık, hukuksuzluk, vicdansızlık, ahlaksızlık gibi bu konuyu da her seviyede takip edip, neticelendireceğiz.”

KARADENİZ GAZI

Enerjinin her alanında son 20 yılda çok önemli gelişmeler kaydettik. Uzun zamandır hasretle beklenen müjdeyi, Fatih sondaj gemisinin keşifl verdik. Bölgedeki yeni keşiflerle ilgili gelişmelerin, çalışmalar nihayete erdiğinde kamuouyla paylaşmayı sürdüreceğiz. Şu anda yerli gazımızı Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimizle buluşturmaya hasretmiş durumdayız.

Sadece Karadeniz gazıyla yetinmedik. Boru hatlarımızı, gaz depolama tesisimizi de genişlettik. Yeraltı doğalgaz depolama tesislerimizin kapasitesi 6 milyar metreküpe ulaştı. Bunu 10 milyar metreküpe çıkartacağız. Cuma günü 4,6 milyar metreküp hacme ulaşan Silivri doğalgaz tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz.

BAŞARILI ÖĞRENCİYE TEŞVİK PROGRAMI

“Başarı teşvik programı ile devlet okullarında okuyan ve dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar başarı desteği vereceğiz.

YÖK’ün belirlediği dünyada ilk 500 üniversiteye girme hakkını kazanan öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı desteklerini sağlayacağız.

KYK BURS VE KREDİLERİ 1250 TL OLDU

2023 yılı kredi burs rakamını; lisans öğrencilerinde 1.250 liraya, yüksek lisans öğrencileri için 2.500 liraya, doktora öğrencileri için 3.750 liraya çıkartıyoruz.

Kabine Toplantısı Sona Erdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kritik Açıklamalar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir