Gündem

“İstedikleri İlacı Yazmadı” Sebebiyle Doktoru Tehdit Edenlerin Davasında Karar

İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşmaya sanık Ç.E. ile taraf avukatları ve İzmir Tabip Odası avukatı katılım gösterdi. Ancak, sanık E.Ö. duruşmada yer almadı.

Cumhuriyet savcısı, 2 sanığın birlikte muayenehaneye giderek doktorun kendilerine yeşil reçeteli ilaç yazdırmasını istediklerini ve doktoru reçete vermemesi halinde onları “burayı başınıza yıkarız, sana yapacağımızı biliriz” şeklinde tehdit ettiğini belirterek, sanıkların “birden fazla kişi ile tehdit” suçundan cezalandırılmalarını öngören mütalaasını sundu.

Sanık Ç.E. doktorun muayenehanesine bir kere gittiğini belirterek “Reçetemi yazdırdım. Ücretimi verdim, çıktım. E.Ö. (diğer sanık) benden sonra tekrar gitmiş, haberim yok. Suçlamayı kabul etmiyorum.” söylemlerinde bulundu.

Hakim, Ç.E‘nin “birden fazla kişi ile tehdit” suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, sanığa indirim uygulanmamasına ve tekerrüre esas sabıkasının oluşu nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve cezanın ertelenmesine yer olmadığına karar verdi.

Sanık E.Ö.‘nün ise yine aynı suçtan 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, indirim uygulanarak 1 yıl 8 ay hapis cezasına düşürülmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

"i̇stedikleri i̇lacı yazmadı" sebebiyle doktoru tehdit edenlerin davasında karar

OLAY

17 Ekim 2019 tarihinde, İzmir’in Konak ilçesinde bulunan doktor E.A. muayenehanesine Ç.E. ve E.Ö. tarafından gidilmiş ve ilaç yazdırma isteğinde bulunulmuştur. Ancak sistem tarafından izin verilmemesi üzerine doktor E.A sadece bir kutu ilaç yazabilmiştir. Daha sonra sanıklar birkaç kez muayenehanesine gelerek ve telefon yoluyla tehdit etmişlerdir. Bu nedenle doktor E.A sanıklar hakkında “birden fazla kişi ile tehdit” suçlamasıyla bir dava açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu