Gündem

İstanbul Tabip Odası: “Kızamık Sebebiyle Hayatını Kaybeden Çocuklar Var”

İstanbul Tabip Odası, İstanbul’un farklı ilçelerindeki hastanelere yapılan kızamık başvurularındaki ve hastane yatışlarındaki artışa dikkat çekmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, İstanbul’da kızamık hastalığındaki endişe verici artışa vurgu yapılırken, hayatını kaybeden çocukların sayısının arttığı belirtildi ve bu durumun en kısa sürede engellenmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye’nin Kızamık Eliminasyon hedeflerine ulaşamadığı ve Avrupa’daki kızamık vakalarının sayısının endişe verici bir durumda olduğuna vurgu yapılan toplantıda şu ifadelere yer verildi:

“Kızamık hastalığı, 1980’de yaygın aşılama başlamadan önce, dünya çapında her yıl tahmini 2,6 milyon ölüme neden olurken, hızlandırılmış küresel aşılama programları ölümlerin azaltılmasında büyük bir etkiye sahip olmuş, bu sayı 2011 de yılda 158 bine gerilemiştir. DSÖ, 2000-2013 yılları arasındaki dönemde aşılama ile tahminen 15,6 milyon ölümün önlendiğini bildirmiştir.

Buna karşılık DSÖ, ülkemizin de içinde yer aldığı Avrupa Bölgesinin Kızamık Eliminasyon(virüsün dolaşımının durdurulması ) hedefi olarak önce 2010 yılını, o hedef olmayınca 2015 yılını belirlemesine rağmen bu hedeflere günümüze kadar ulaşamamıştır. Ülkemiz de bu hedeften oldukça uzaktır. Nitekim, Nisan 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında Avrupa’daki kızamık olgu sayılarına göre Rusya ve Tacikistan’dan sonra 457 olgu ile Türkiye gelmektedir.

Bu sayının 343 ü de 2023 ün Ocak ve Şubat aylarına aittir. Sahada çalışan meslektaşlarımızdan aldığımız bilgilerden Mart ayından itibaren yeni olguların olduğunu biliyoruz ancak Sağlık Bakanlığı’nın verilerin paylaşımında COVID-19 Pandemisi’ndeki şeffaf olmayan tutumunu devam ettirmesi sebebiyle rakamlara ulaşamıyoruz.”

İstanbul Tabip Odası, kızamık virüsünün dolaşımını durdurmak için toplumun %92 ila %95 oranında aşılanması gerektiğine dikkat çekerek, İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde henüz bu aşılanma oranına ulaşılamadığını belirtti. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu