featured
İnsandan Hayvana Maymun Çiçeği Bulaştı

İnsandan Hayvana Maymun Çiçeği Bulaştı

Bu vakanın insandan köpeğe bilinen ilk bulaş olduğu bildirildi. Maymun çiçeği virüsü şu ana kadar yaklaşık 100 ülkede görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Fransa Paris’te aynı evde yaşayan iki erkekte maymun çiçeği teşhisi sonrası evde bulunan köpeğe de maymun çiçeği virüsünün bulaştığının tespit edildiğini aktardı. Söz konusu kişilere geçtiğimiz haziran ayı başlarında Paris’teki bir hastanede maymun çiçeği teşhisi konmuştu. Semptomların başlamasından 12 gün sonra, evde bulunan 4 yaşındaki köpekte semptomlar göstermeye başladığı. Genetik analiz sonucu köpeğe bulaşan virüsün erkeklere bulaşan virüsle tamamen aynı olduğu belirlendi. Söz konusu vakanın insandan köpeğe bilinen ilk bulaş olduğu üzerinde duruluyor.

Maymun Çiçeği

DSÖ’nün maymun çiçeğinden sorumlu üyesi Dr. Rosamund Lewis yaptığı açıklamada, “Bu daha önce bildirilmedi ve bunun bir köpekte ilk enfeksiyon vakası olduğuna inanıyoruz. Daha önce köpeklerin enfekte olduğu bildirilmedi. Birkaç düzeyde, bu yeni bir bilgi. Bu şaşırtıcı bir bilgi değil ve bizim de dikkat ettiğimiz bir şey” ifadelerini kullanarak, enfekte köpeğin virüsü insanlara bulaştırıp bulaştırmayacağı konusunun net olmadığını belirtti.

DSÖ’nün Sağlık Acil Durumları Programı Direktörü Dr. Mike Ryan, söz konusu bulaşın “beklenmedik olmadığını” ifade  etti. Ryan, hastalığın bir türden diğerine geçmesi sonra o türde kalması ve yeni bir tür içinde hareket etmesinin virüsün mutasyona uğramasına ve adapte olmasına neden olacağını aktardı. DSÖ’nün Küresel Bulaşıcı Tehlikeye Hazırlık Direktörü Dr. Sylvie Briand, “Bu vaka, ilk kez köpeklerin enfekte olabileceği anlamına geliyor ancak bu, köpeğin hastalığı diğer köpeklere veya insanlara bulaştırabileceği anlamına gelmiyor” dedi. Sağlık uzmanları, enfekte olan evcil hayvanlarında tecrit edilmesinin önemli olduğunu dikkat çekerek, köpeklerin hastalığı diğer köpeklere veya insanlara bulaştırabileceğine dair bir kanıt olmadığını ifade etti.

İnsandan Hayvana Maymun Çiçeği Bulaştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir