Gündem

İngiltere’de Hemşireler Sendikası 106 Yıllık Geçmişinde İlk Kez Grev Oylaması Yaptı

İngiltere‘de değişen ve sürekli yükselen hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında maaşların eridiğini belirten, savunan ve bu sebeple yıllık %11 oranını geçen enflasyon altında teklif edilen maaş zamlarını kabul etmeyen çok sayıda sendika, arka arkaya grev kararı alıyor. Hemşreleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikası, 106 yıllık geçmişinden bu yana ilk kez grev oylaması yaptı. Oylamada sonucu sendikaya üye hemşirelerin büyük çoğunluğu greve gidilmesi yönünde oy kullandı.

“Öfke eyleme dönüştü ve üyelerimiz ‘artık yeter’ diyor.”

İngiltere genelinde 300 binden fazla üyeye sahip RCN Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Pat Cullen, hemşirelerin grev kararına ilişkin yaptığı açıklama neticesinde, “Öfke eyleme dönüştü ve üyelerimiz ‘artık yeter’ diyor.” dedi.

Pat Cullen, hemşirelerin yıllardır maaş konusunda haksız muameleye maruz kaldığını vurguladı. İngiltere ve Galler‘de maaş zammı ve çalışma koşullarındaki anlaşmazlık nedeniyle 10 binden fazla acil sağlık ambulans personeli ve acil servis çalışanı 21 ve 28 Aralık’ta greve gitme kararı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu