GündemPersonel Maaşları

Hükümetten Kamu İşçisi İçin Yeni Zam Teklifi

700 binİ aşkın kamu işçisini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetlerini makamında kabul etti.

Basına kapalı olarak yaklaşık 1 saat süren kabul sonunda, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan görüşme hakkında açıklamalar yaptı.

İçindekiler

“Yeni teklif 12 bin lira taban ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 zam düzeyinde”

Taraflar arasındaki anlaşma sürecinin halen sürdüğünü belirten Atalay, şu sözleri kullandı:

“Kamu işvereni adına TÜHİS’in (Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası) önceki hafta yaptığı teklif, taban ücretin 11 bin 500 liraya yükseltilmesi ve ilk altı ay yüzde 30 zam yapılması şeklindeydi. Aradan iki haftaya yakın süre geçti. Bugün TÜRK-İŞ’te kamu koordinasyon kurulunu topladık, Sayın Bakan’ın daveti üzerine de buraya geldik.

Sayın Bakan işveren sendikasının verdiği 11 bin 500 lirayı yeterli bulmadığını, 12 bin liraya çektiğini ifade etti. Önceki yüzde 30’luk artışı da yine yeterli bulmayıp yüzde 40’a yükselttiğini bildirdi. Bu, önemli ve güzel bir gelişme ama bu aşamada karar verme durumunda değiliz. Şu anda geldiğimiz noktada yeni teklif 12 bin lira taban ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 zam düzeyinde. Bayrama yetişmez, imkanı yok ama bayram bitiminde bir neticeye varırız.”

“Yüzde 40’ı bir geçelim istiyoruz”

Kamu işçilerinin yarıdan fazlasının maaşının taban seviyesinde olduğuna dikkat çeken Atalay şu sözleri kullandı:

“Taban ücretin 11 bin 500 liradan 12 bin liraya yükseltilmesi iyi ama bunun daha yukarıya çekilmesi lazım. Yüzdelik artışın 30’dan 40’a çıkartılması güzel ama bizim için yeterli değil. Toplumun alım gücüyle ilgili sıkıntısı devam ediyor. Bizim görevimiz, temsil ettiğimiz insanların alım gücünü artırmak. Gayretimiz bu yönde. Bugün gelen teklifi küçümsemiyorum ama yüzde 40’ı bir geçelim istiyoruz.”

“İnşallah bayram sonu müjdeyi veririz”

Hükümetin yeni teklifinin önemli bir aşama olduğuna değinen HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, şu sözleri kullandı:

“Buna rağmen bu teklifi TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ olarak yeteriz bulduk. Sayın Bakan’ın ortaya koyduğu tavrı önemsiyoruz. Bu teklifin, hem sendikalarımızın hem de üyelerimizin beklentilerinin altında kaldığı için kurumlarımız ve Sayın Bakan tarafından tekrar değerlendirilmesini arzu ettik. Biz de teşkilatlarımızı bilgilendireceğiz. Beklentiler büyük. İnşallah bayram sonu müjdeyi veririz diye umut ediyorum.”

(Kaynak: TRT)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu